Bezpieczeństwo w artystycznej formie

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się podsumowanie dwóch ważnych konkursów, adresowanych do dzieci i uczniów dolnośląskich szkół i przedszkoli. Z udziałem wojewody Pawła Hreniaka, komendanta dolnośląskiej PSP, st.bryg. Adama Koniecznego oraz dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego DUW Grzegorza Suduła, wręczono wyróżnienia zwycięzcom konkursów plastycznych: ” 112 ratuje życie” i „25 lat Państwowej Straży Pożarnej – Profesjonalni,Sprawni, Pomocni”. Uroczystość, która odbyła się w przeddzień wakacji, była okazją do pogratulowania zwycięzcom talentów plastycznych, twórczej wyobraźni i znajomości tematu.  Ale tak naprawdę to głęboki sens zarówno tego, jak i innych podobnych przedsięwzięć, tkwi w czym innym.

Otóż, jak podkreśla komendant Konieczny, każda sposobność jest dobra do propagowania bezpiecznych zachowań. Dlatego w codziennej działalności profilaktycznej prowadzonej przez strażaków są np. spotkania w szkołach i placówkach wychowawczych, a także w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych PSP. W ich trakcie  strażacy mówią o bezpiecznych zachowaniach w rozmaitych sytuacjach i demonstrują sprzęt ratowniczy ucząc przy okazji jak się nim posługiwać.

W ramach rządowego programu „Bezpieczna +“ dużą popularność zdobyły sobie tworzone przez strażaków przy komendach powiatowych PSP, „Ogniki”. Urządzane są w nich ścieżki edukacyjne, które w sposób bardzo komunikatywny i atrakcyjny przekazują wiedzę o zagrożeniach i bezpiecznych zachowaniach. Takie ośrodki są m.in. w Zgorzelcu,Legnicy, Chojnowie i Wałbrzychu, a w przygotowaniu są kolejne.

Z tego punktu widzenia, także obecnie zakończony konkurs plastyczny jest kolejnym przykładem, jak dla sprawy popularyzacji problematyki bezpiecznych zachowań wykorzystać np. 25 rocznicę powstania PSP, czy funkcjonowanie numeru 112. Nieprzypadkowo też adresatem tych przedsięwzięć są ludzie młodzi, a nawet dzieci. Przede wszystkim dlatego, że odpowiednie nawyki zachowań należy zaszczepiać już od najmłodszych lat.

Coraz bardziej powszechna jest także świadomość tego, że właśnie ludzie młodzi, a nawet małe dzieci, są szczególnie ważnym adresatem i nośnikiem wiedzy o prawidłowych zachowaniach. Okazuje się,że właśnie poprzez dzieci ta wiedza trafia do dorosłych – rodziców i dziadków. Co więcej, niejednokrotnie bywało już tak, że dzięki dzieciom, które np. znały numer 112, strażacy zostali powiadomieni o pożarze, a nawet uratowane zostało zagrożone życie osób dorosłych.

A zatem na uroczystość wyróżnienia zwycięzców konkursu plastycznego należy popatrzeć także z szerszego punktu widzenia. A przy tej

okazji gospodarze uroczystości, z satysfakcją odnotowali i to, że w pracach konkursowych wielu młodych twórców, z artystycznym polotem oddało istotę strażackiej służby, wymagającej wysokiej sprawności, odwagi, ale też wrażliwości. Tym samym po raz kolejny okazało się, że zawód strażaka cieszy się

niezmiennie ogromną popularnością  i zaufaniem, także wśród najmłodszych. Tym autorom, którzy najbardziej przekonująco ukazali w swoich pracach plastycznych tematykę obu konkursów wręczono nagrody i dyplomy. (L.L.)

„112 ratuje życie”.

I miejsce – Ignacy Pieszko Publiczne Przedszkole w Jaroszowie
II miejsce – Michalina Kamińska Przedszkole Parafialne w Miliczu
III miejsce –  Michał Skoczeń Publiczne Przedszkole nr 3 w Kamiennej Górze

Wyróżnienia:

I –  Laura Hrynkiewicz Przedszkole Calineczka i Przyjaciele w Kamieńcu Wrocławskim
II – Paulina Turska Przedszkole Publiczne z Oddziałami Integracyjnymi  i Oddziałem Specjalnym w Dzierżoniowie
III – Marysia Drozdowska Przedszkole Niepubliczne „ Klub Małego Montessorka” w Legnicy
IV – Maja Rabura Zespół Szkół Publicznych w Wińsku
V – Igor Piecuch Publiczne Przedszkole nr 1 im. Koszałka Opałka w Sycowie
VI – Paulina Kłok Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie
VII – Jakub Kosiński Miejskie Przedszkole nr 3 w Legnicy

„25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”

1.Grupa  konkursu (6 – 9 lat)

Lena  Zawada Zespół Szkolno -Przedszkolny w Kruszynie
Weronika Golańska SP nr 1 w Oławie
Mateusz Hutniczak SP nr 4 w Oławie

2. Grupa  konkursu (10 – 13 lat)

Oliwia Motyl SP nr 10 w Lubinie
Natalia Zielińska Zespół Szkół Sportowych w Lubinie
Katarzyna Tyburska SP nr 3 w Zgorzelcu

3. Grupa  konkursu (14 – 18 lat)

Jadwiga Beń Gimnazjum nr 2 w Oławie
Natalia Gajek I LO w Wałbrzychu
Szymon Stembalski LO w Wołowie