KP Zgorzelec Apel Strażaków

Żródło: KP Zgorzelec

            Apelujemy do Państwa, jeśli będziecie potrzebować naszej interwencji, a przebywacie na kwarantannie czy też macie objawy zarażenia koronawirusem COVID-19, poinformujcie o tym dyspozytora podczas zgłoszenia. Może on zadać kilka pytań związanych z aktualnym zagrożeniem.

      Posiadamy oczywiście odpowiednie procedury pozwalające zabezpieczyć się przed zarażeniem, ale dodatkowa informacja o tym jeszcze bardziej pomoże wyeliminować niepotrzebne ryzyko, proszę się nie obawiać pomożemy wszystkim, tak jak czyniliśmy to do tej pory. Prosimy poinformować o kwarantannie dyspozytora i dodatkowo strażaków przybyłych na miejsce zdarzenia.

Tam, gdzie to możliwe, informacja ta pozwoli nam skutecznie przygotować się do akcji. Jeden zarażony strażak wyklucza czasowo całą jednostkę z dalszej służby. W naszej pracy mamy kontakt z ratownikami, lekarzami, policjantami te służby muszą działać !!!

Obecna sytuacja wymaga abyśmy byli odpowiedzialni, bo sprawny system ratowniczy jest kluczowy w zaistniałej sytuacji.

JAK MOŻESZ ZOSTAŃ W DOMU, TY CHOROBĘ MOŻESZ PRZEJŚĆ ŁAGODNIE, LECZ MOŻESZ ZARAZIĆ KOGOŚ ŚMIERTELNIE !!!

 Dotychczasowe działania przy zabezpieczeniu przejść granicznych przez KP PSP Zgorzelec

     Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu angażowani są do zabezpieczania przejść granicznych na terenie powiatu zgorzeleckiego w związku z utworzonymi Punktami Kontroli Sanitarnej.

Działania prewencyjne realizowane przez KP PSP w Zgorzelcu związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19 rozpoczęły się 09.03.2020 r. od zorganizowania zaplecza logistycznego przy przejściu granicznym na autostradzie A-4 w Jędrzychowicach na granicy polsko-niemieckiej. Na autostradzie zorganizowano Punkt Kontroli Sanitarnej, gdzie ratownicy ZRM prowadzą weryfikację stanu zdrowia osób wjeżdżających do kraju.

Od 10.03.2020 r. rozszerzono działania i zabezpieczono przejście graniczne w Zgorzelcu. W zorganizowanym Punkcie Kontroli Sanitarnej, weryfikację stanu zdrowia osób wjeżdżających do kraju prowadzą strażacy JRG Zgorzelec i JRG Bogatynia. Ratownicy ubrani w kombinezony przeciwchemiczne Tychem, dokonują pomiaru temperatury u osób podróżujących busami oraz autobusami zatrzymywanymi przez Straż Graniczną i Policję.

11.03.2020 r. strażacy ze Zgorzelca zorganizowali trzecie zaplecze  logistyczne przy przejściu granicznym na drodze wojewódzkiej 355 w Zawidowie na granicy polsko-czeskiej. W Punkcie Kontroli Sanitarnej, ratownicy ZRM prowadzili weryfikację stanu zdrowia osób wjeżdżających do kraju.

Od dnia 15.03.2020 r. po zamknięciu granic kraju, działania strażaków Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu polegają na weryfikacji stanu zdrowia osób wjeżdżających do kraju w Punktach Kontroli Sanitarnej na przejściach granicznych na autostradzie A-4 w Jędrzychowicach i pieszym Zgorzelec-Görlitz. Na przejściu w Jędrzychowicach w systemie zmianowym służbę pełni 6 strażaków, na przejściu w Zgorzelcu 3 strażaków.

Do zadań strażaków Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu należy również utrzymanie zaplecza logistycznego utworzonego na w/w przejściach dla służb dyżurujących w  Punktach Kontroli Sanitarnej.

Działania prowadzone są przy ścisłej współpracy ze Strażą Graniczną, Policją, Inspekcją Sanitarną, Pogotowiem Ratunkowym, Zespołem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego.

[See image gallery at www.kppsp.zgorzelec.pl] opracował:

mł.bryg.Hubert Jarosz