KP PSP Oława Bezpieczna droga na wakacje

Żródło: KP PSP Oława

Sezon wakacyjny związany jest z podróżami – najpierw wyjeżdżamy na wakacje, a później z nich wracamy. Odwiedzamy różne ciekawe miejsca, których w Polsce nie brakuje. Zwiększona intensywność ruchu drogowego oznacza niestety większą ilość wypadków drogowych. Każdy z nas może być świadkiem wypadku i… każdy może uratować ludzkie życie!

Tuż po godzinie dwunastej, w sobotę 23 czerwca, na parkingu przed Galerią Quick Park Oława strażacy z oławskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej pokazali, jak wydobyć z uszkodzonego pojazdu osoby i udzielić im pomocy. W białym fordzie unieruchomione były dwie osoby, które wymagały natychmiastowej pomocy. Pokazowa akcja zaprezentowała obserwującym osobom możliwości strażackiego sprzętu ratowniczego oraz techniki stosowane przez strażaków. Utrudnienia scenariusza wymagały nie tylko usunięcia drzwi pojazdu ale również wycięcia dachu. Prowadzone działania komentowane były na bieżąco przez Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Oławie bryg. Krzysztofa Gielsę, który również mówił, jak świadkowie wypadku powinni się zachować, by być bezpieczni oraz pomóc poszkodowanym.

Kolejnym elementem dzisiejszego pokazu było zaprezentowanie techniki udzielania pierwszej pomocy, nie tylko ofiarom wypadków drogowych. Najpierw krótkie szkolenie przeprowadzili strażacy z oławskiej jednostki, a następnie każdy mógł spróbować swoich sił, prowadząc resuscytację na specjalnych fantomach. Najchętniej, do udzielania pomocy ruszyły… dzieci. I tak jest też w rzeczywistości – najczęściej pierwszej pomocy udzielają właśnie najmłodsi.