Bezpiecznie – zawsze i wszędzie

Ogólnopolska akcja pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, propagująca bezpieczne zachowania, spotkała się na Dolnym Śląsku z szerokim odzewem. Tylko w miesiącu czerwcu zorganizowanych zostało łącznie 317 rozmaitych przedsięwzięć poświęconych rozmaitym zagrożeniom i adekwatnym, propagowanym przez strażaków zachowaniom.

W trakcie 68 spotkań strażaków z mieszkańcami dolnośląskich gmin omawiano m.in. zagrożenia związane z utrzymującym się szkodliwym i niebezpiecznym zwyczajem wypalania traw. Przy tej okazji aktualnym tematem było m.in. zachowanie bezpieczeństwa na terenie obszarów leśnych, a także na działkach, ogródkach i nad wodą .

Jedną z ważnych  form realizacji tegorocznej akcji są spotkania  z samorządowcami, władzami gmin i powiatów dolnośląskich. Na włodarzach różnych szczebli spoczywa bowiem m.in. obowiązek usuwania przesłanek zagrożeń. Na przykład problemem dla strażaków jadących do pożaru bywają niejednokrotnie samochody zaparkowane w miejscach niedozwolonych, tarasujące drogi przeciwpożarowe. Tematyka bezpieczeństwa i właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia pożarowego, była tez szeroko omawiana podczas spotkań z personelem medycznym.

Z kolei w trakcie spotkań w szkołach i ośrodkach wypoczynkowych, których było dotąd aż 172, przypominano o zasadach bezpieczeństwa na drogach, o sposobach alarmowania, w tym o numerze 112. Przy tych okazjach, zwłaszcza kiedy spotkania były w gronie dzieci,  strażacy mówili także o wykonywanym zawodzie, jego specyfice i znaczeniu dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jednym z tematów szczególnie ważnych, a jednocześnie atrakcyjnych,  były instrukcje połączone z praktycznym pokazem udzielania pierwszej pomocy.

Już na początku lipca natomiast z ciekawą propozycją realizacji akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” , wyszli strażacy z Oławy. Na terenie jelczańskiego   stawu zainscenizowano wypadek na wodzie. W wyniku zderzenia  kajaku  z rowerem wodnym, kilka osób wpadło do wody i zaczęło się topić. W pierwszej kolejności, do akcji ruszyli obecni na miejscu ratownicy wodni, a już po chwili wsparli ich strażacy i ratownicy medyczni.

Zorganizowany na takim praktycznym przykładzie przez strażaków KP PSP w Oławie oraz ratowników  wodnej służby ratowniczej i ratowników medycznych pokaz  ratownictwa wodnego okazał się bardzo atrakcyjny i zarazem skuteczny. Przy tej okazji zaprezentowano bowiem techniki ratownictwa wodnego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Pokaz obserwowali nie tylko dorośli, również grupa dzieci z jelczańskiej półkolonii.  Dzieci miały okazję zobaczyć ratowników w akcji, a także uczestniczyły w „lekcji bezpiecznego zachowania” w terenie. Można było zadawać ratownikom różne pytania, ale również trzeba było odpowiadać na pytania ratowników, dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Jak pokazują statystyki, co roku w wyniku utonięć ginie w Polsce ponad pół tysiąca osób. Od początku tego sezonu dolnośląscy strażacy interweniowali już 68 razy na wodzie. Działania ratownicze nie zawsze, niestety kończą się sukcesem. Kąpiele na niestrzeżonych zbiornikach, brawura i alkohol, to najczęściej wymieniane przyczyny tragedii. Strażacy i ratownicy apelują więc by odpoczywając nad wodą zadbać o swoje bezpieczeństwo i zachować zdrowy rozsądek, w myśl hasła, że „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Nie tylko nad wodą.