Chrońmy błękitną planetę

             Z szerokim odzewem spotkało się wspólne zaproszenie wystosowane przez Zarząd Wojewódzki FOŚiGW we Wrocławiu oraz wojewodę dolnośląskiego, do przyłączenia się do akcji „Godzina dla Ziemi WWF”, promującej ochronę środowiska. Wśród tych, którym ta idea jest bliska jest także dolnośląski komendant wojewódzki PSP st.bryg. Adam Konieczny, który w imieniu dolnośląskich strażaków zapewnił, że wszelkie inicjatywy służące temu szczytnemu celowi znajdują u strażaków pełne poparcie.

W praktyce oznacza to, że 24 marca br. o godz. 20.30 wszystkie jednostki organizacyjne PSP Dolnego Śląska, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, na jedną godzinę wyłączą oświetlenie. Tym samy dołączymy do milionów ludzi na całym świecie , którzy w ten symboliczny sposób dadzą wyraz troski o przyszłość naszej planety. W samym Wrocławiu światła zgasną m.in. w DUW, WFOŚiGW, a także jego oddziałach w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Zgodnie z decyzja strażaków, ciemno zrobi się na godzinę w KW PSP, a także w komendach miejskich i powiatowych PSP województwa. Do akcji przyłączyli się m.in. także Politechnika Wrocławska, GDDKiA, Stadion Wrocław i pałac Arcybiskupi.

Przy okazji tegorocznej edycji tej ogólnoświatowej akcji warto przypomnieć, że narodziła się ona w 2007r. jako ważny element zielonej polityki stworzonej przez World Wide Fund for Nature. Pierwsza edycja „Godziny dla Ziemi WWF” miała miejsce w 2007r w Sydney i wzięło w niej udział 2,2 mln. ludzi. W 2009 roku swój udział w akcji zadeklarowało już ponad 700 miast z 78 krajów. Natomiast w 2010r. było to już 4,5 tys. miast w 128 krajach. Te rekordy uczestnictwa niewątpliwie zostaną pobite ponieważ coraz powszechniejsza jest świadomość ludzi konieczności łączenia wysiłków na rzecz ochrony Ziemi. Bo przecież mamy ją tylko jedną. (L)