Ćwiczenia powodziowe PSP-THW.

Niemieckie miasto Hoya znane jest polskim strażakom z różnorodnych warsztatów i ćwiczeń jakie odbywają się w tamtejszym ośrodku szkoleniowym Technisches Hilfswerk (THW). Tym razem, zgodnie z planem współpracy przygranicznej PSP – THW na lata 2018-2019, w dniach 25-27 maja b.r. na poligonie znajdującym się nad Mozelą odbyły sie  ćwiczenia powodziowe z udziałem niemieckich modułów HCP (pompy dużej wydajności), strażaków PSP z województwa dolnośląskiego dysponujących pompą o wydajności 45 000 l/min oraz obserwatorów z Danii i pozostałych polskich przygranicznych województw.

Sześcioosobowy zespół głogowskich strażaków bardzo dobrze poradził sobie ze sprawieniem pompy i zrobił to w niemal rekordowym czasie 2 godz. 40 min. Zaowocowała sprawna współpraca z kolegami z Niemiec, którzy wsparli strażaków swoim doświadczeniem i sprzętem istotnie ułatwiając sprawienie,
 a później złożenie zestawu pompowego. Spisał się również sprzęt. Mimo dość dużej wysokości ssania (ok. 3 m.) nasza pompa zadziałała bez zarzutu i osiągnęła dobre parametry pracy.

Ćwiczenia były okazją do zaobserwowania stosowanych przez niemieckich kolegów technik wodowania sprzętu, budowy przepraw, zabezpieczania linii wężowych czy przepompowywania z wykorzystaniem kilku współpracujących pomp dużej wydajności. We wrześniu spodziewamy się rewizyty kolegów z Niemiec, gdyż wspomniany plan współpracy służb przewiduje udział THW w ćwiczeniach powodziowych planowanych na Wrocławskim Węźle Wodnym.

AK,TM.