Czołowe zderzenie

28.lipca br. ok godz. 20.00 w Stradomii Wierzchniej pow. oleśnicki, doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Po dziesięciu minutach od odebrania zawiadomienia, na miejsce zdarzenia dojechały pierwsze podmioty ratownicze. Łącznie w działaniach uczestniczyło 21 strażaków PSP i OSP oraz 5 samochodów pożarniczych.

            Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że samochodami podróżowało sześć osób, w tym jednoroczne dziecko. Jedno z aut znajdowało się poza drogą. Przed przybyciem strażaków dwie osoby dorosłe oraz dziecko samodzielnie opuściły samochód. Natomiast kierowcę jednego z pojazdów, który doznał obrażeń i na skutek zdeformowania karoserii został zakleszczony, trzeba było ewakuować, a jednocześnie udzielać mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonali dostęp do poszkodowanego. Na noszach typu deska został on ewakuowany z rozbitego auta i przekazany ZRM.

            W trakcie działań ratowniczych, w pobliżu miejsca zdarzenia na prywatnej posesji przygotowano lądowisko dla śmigłowca LPR. Strażacy PSP i OSP udzielili KPP pięciu osobom, które następnie zostały zabrane do szpitala. Podejmowane działania ratownicze to m.in. stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa, kończyn dolnych, przedramienia, stawu barkowego, a także opatrywanie ran. Równolegle poszkodowanym udzielano wsparcia psychicznego.

Po zapadnięciu zmierzchu strażacy oświetlili teren akcji, aby umożliwić policjantom prowadzenie czynności dochodzeniowych. Akcja zakończyła się kwadrans przed północą.

Tekst Lech Lewandowski