Dawcy nadziei

Mówią o sobie, że są strażakami ochotnikami, którzy swoją pasję ratowania innych połączyli z wolontariatem. Zrzeszeni w Stowarzyszeniu Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce, ochotnicy inicjują wiele akcji na rzecz chorych. Przede wszystkim celem ich działań jest pozyskiwanie dawców szpiku, który chorym daje szansę na wyzdrowienie i normalne życie. Ale te działania promujące wolontariat strażacy często łączą z imprezami okazjonalnymi, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych pacjentów.

Tak właśnie było ostatnio we Wrocławiu, kiedy to 8 grudnia strażacy ochotnicy, w ramach obchodów mikołajkowego święta, odwiedzili małych pacjentów we wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oraz dziecięcym szpitalu onkologicznym „Przylądek nadziei”. Jak się okazało, dzięki życzliwemu wsparciu tej idei ze strony Komendanta Wojewódzkiego  PSP  we Wrocławiu, wizyta była zupełnie zaskakująca i bardzo widowiskowa. Otóż  ubrani w stroje mikołajkowe, ochotnicy weszli po strażackiej drabinie użyczonej  z wrocławskiej Komendy Miejskiej PSP wprost na szpitalny balkon. Oczywiście przybyli wraz z upominkami, których wystarczyło dla wszystkich dzieciaków.

Za tę wielce atrakcyjną wizytę Mikołajów w szpitalnych salach, serdecznie podziękował strażakom prof. Krzysztof Kałwak. A później zrobiło się już całkiem świątecznie ponieważ wspólnie odśpiewano kilka kolęd. Na zakończenie swojego pobytu strażacy zebrani przed kliniką uformowali świecące serce, Następnie korowód samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej przejechał na sygnale wokół „Przylądka Nadziei”.

Jak wynika ze statystyk, w Polsce co godzinę – a na świecie co 35 sekund – ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dzięki  takim ludziom, jakimi są m.in. strażacy ochotnicy, ale także honorowi dawcy, strażacy PSP, dla wielu chorych jest realna nadzieja na pokonanie choroby. Podczas niedawnej,  piątej już pielgrzymki  pacjentów z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu do Watykanu, odbyło się spotkanie z papieżem. Podczas audiencji w Sali Klementyńskiej papież Franciszek powiedział: Wasza życiowa droga jest trudna, bo musicie się leczyć, pokonać chorobę lub żyć z nią. Nie jest to łatwe. Pomyślcie o tym, nie ma w życiu trudności, których nie można przezwyciężyć.

          Strażacy pokazują jak tę prawdę przenieść w życie.