Dobiegli do krajowej czołówki

12 października na Torze Automobilklubu Wielkopolskiego Poznań ,w ramach II Biegu Ognia i Wody odbyły się XXV Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w biegu ulicznym na 10 km oraz Finał Pucharu Polski Strażaków w biegach. Do zmagań sportowych stanęła także reprezentacja dolnośląskich strażaków. Za główny cel dolnośląscy biegacze obrali  walkę o podium w klasyfikacji drużynowej oraz w poszczególnych kategoriach w klasyfikacji indywidualnej. Zawodnicy przygotowywali się przede wszystkim indywidualnie, ale dzięki wsparciu  kierownictwa KW PSP we Wrocławiu,  odbyły się także dwa  zgrupowania kadry  w bazie szkoleniowej w Miliczu. 

Po ośmiu miesiącach intensywnych treningów, reprezentacja województwa dolnośląskiego strażaków zdobyła II miejsce drużynowo w Pucharze Polski PSP w biegach. Na ten sukces dolnośląscy biegacze czekali 11 lat.  Ostatni raz na podium mistrzostw Polski drużyna z naszego województwa stała bowiem w 2008 roku.

Ponadto dolnośląscy strażacy kilkukrotnie wchodzili także na podium  dla zwycięzców w kategorii biegów. indywidualnych.

Mł.asp. Bartłomiej Przedwojewski z JRG 9 we Wrocławiu wywalczył  wicemistrzostwo  Polski Strażaków i II m-ce open w klasyfikacji generalnej zawodów,

Z kolei asp. Maciej Dawidziuk z JRG 2 w Jeleniej Górze zdobył II m-ce w kat. C w Mistrzostwach Polski Strażaków, a także I m-ce w kategorii C w Pucharze Polski Strażaków w Biegach i II m-ce w kategorii  M-40 w klasyfikacji generalnej zawodów.

Świetnie spisał się także mł.asp. Jędrzej Kaczmarek z JRG w Miliczu, który zdobył III m-ce w kategorii  A w Pucharze Polski Strażaków w Biegach. Natomiast kpt. Marek Leśnicki z JRG w Świebodzicach wywalczył I m-ce w kategorii M-50 w klasyfikacji generalnej zawodów.

 Jak  podkreśla asp.sztab. Sebastian Czaicki, który od początku bieżącego roku opiekuje się wojewódzką kadrą dolnośląskich biegaczy, na obecne bardzo dobre wyniki w zawodach złożyło się szereg czynników. Obok zmian organizacyjnych, bardzo ważne było wsparcie ze strony kierownictwa wrocławskiej KW PSP, a także komendantów miejskich i powiatowych dolnośląskich PSP, z których delegowani byli strażacy wchodzący w skład dolnośląskiej kadry biegaczy. Bardzo owocne było wsparcie ze strony komendanta milickiej KP PSP. Mł.bryg. Tomasz Kopeć umożliwił bowiem uczestnikom zgrupowania  korzystanie z krytej pływalni, gdzie mogli się zregenerować i skorzystać z odnowy biologicznej.

Decydujące jednak było niewątpliwie ogromne zaangażowanie samych strażaków – biegaczy, którzy mocno trenowali, aby wypracować odpowiednio wysoką formę. Kiedy zaś nadszedł czas weryfikacji uzyskanej formy, na zawody wraz z biegaczami pojechał zastępca komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu  st. bryg. Piotr Grzyb. Obecność komendanta Grzyba z  jednej strony dowodzi zainteresowania kierownictwa wynikami sportowymi, a jednocześnie  było to niewątpliwie znaczące psychologiczne wsparcie i motywacja do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. To wszystko sprawiło, że po latach chudych, nastąpił powrót  dolnośląskich zawodników do ścisłej krajowej czołówki.

 

 

Czasy uzyskane przez zawodników z województwa dolnośląskiego:

 • mł.asp. Bartłomiej Przedwojewski JRG 9 Wrocław – 00:32:28
 • Maciej Dawidziuk JRG 2 Jelenia Góra – 00:33:52
 • str. Gabriel Pankała JRG Oława – 00:35:36
 • str. Grzegorz Wcisło JRG 2 Wrocław – 00:37:08
 • mł.asp. Jędrzej Kaczmarek JRG Milicz – 00:37:19
 • mł.bryg. Piotr Dubiel JRG 2 Jelenia Góra – 00:37:21
 • Marek Leśnicki JRG Świebodzice – 00:39:11
 • sztab. Sebastian Czaicki KW PSP Wrocław – 00:40:18
 • Michał Kokot JRG 8 Wrocław – 00:40:36
 • kpt. Rafał Golik JRG 7 Wrocław – 00:46:34
 • Arkadiusz Cytawa KM PSP Wrocław – 00:50:30
 • kpt. Tomasz Mieszała KW PSP Wrocław – 00:52:38