Dom w ogniu

3 marca w środku dnia ( godz. 13.40) służba dyżurna stanowiska kierowania KM PSP we Wrocławiu odebrała zgłoszenie o groźnym pożarze w budynku wielorodzinnym przy ul. Karpackiej.  Pożarem objęte było mieszkanie  na poddaszu budynku. Do akcji, którą kierowali najpierw dowódca zmiany kpt. Tomasz Chmielnicki, a następnie  dowódca JRG PSP – 4, bryg. Artur Słabicki, zadysponowano 16 strażaków.

Jak stwierdzono w trakcie przeprowadzonego rozpoznania, do pożaru doszło w wielorodzinnym trzykondygnacyjnym budynku. Bardzo silne zadymienie pojawiło się z tylnej  strony dachu.  Ponadto stwierdzono  pożar stolarki okiennej w jednym z okien oraz  pożar styropianowej  elewacji budynku. Jeszcze przed przyjazdem strażaków wyłączone zostały media – gaz i prąd. Informując o tym  przedstawiciel zarządcy budynku, podał jednocześnie, że wszyscy mieszkańcy sami się ewakuowali.

W tej pierwszej fazie akcji działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Równolegle wprowadzono do środka ratowników zabezpieczonych w aparaty ochrony układu oddechowego. Strażacy podali prąd wody w natarciu do wewnątrz palącego się mieszkania celem lokalizacji pożaru i przeszukania pomieszczeń. Podano także prąd gaśniczy wody w natarciu na tylną, zewnętrzną część budynku – drewnianą konstrukcję dachu, elewację budynku oraz w obronie na budynek sąsiedni . Dzięki temu  wykluczone zostało zagrożenie polegające na możliwości   przemieszczenia się pożaru na sąsiedni budynek.

Dalsze działania polegały na sprawdzeniu sąsiednich mieszkań.  Sprawiono też drabinę mechaniczną uzyskując dostęp do dachu budynku.  Podano tam kolejny prąd  gaśniczy wody w celu dogaszenia drewnianej konstrukcji. Spalone i nadpalone elementy wyposażenia pomieszczeń usunięto na zewnątrz. Pomieszczenia oddymiono i przewietrzono. Cały budynek sprawdzono przy użyciu detektora wielogazowego oraz kamery termowizyjnej w celu wykluczenia obecności tlenku węgla oraz ukrytych zarzewi ognia.