Dowód strażackiej pamięci

Niezależnie od uroczystości z udziałem licznych zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, pokazów sprzętu etc., stałym elementem wrocławskich obchodów Dnia Strażaka, jest od lat wizyta delegacji strażackich w dwóch wrocławskich kościołach, gdzie znajdują się miejsca dla następców św. Floriana szczególne. Tak też, zgodnie z tradycją było i w tym roku.

 

W przeddzień oficjalnych obchodów delegacja KW PSP w składzie zastępca komendanta wojewódzkiego dolnośląskiej PSP bryg. Piotr Grzyb oraz naczelnik wydziału Organizacji i Nadzoru mł. bryg. Krzysztof Gielsa, najpierw udali się do Wrocławskiej Katedry. Tu wraz z kapelanem dolnośląskich strażaków ks. Arturem Szelą, delegacja złożyła kwiaty i zapaliła świecę na ołtarzu w kaplicy św. Floriana na Chórku Cesarskim.

Wiązanki kwiatów spoczęły także w Kościele Garnizonowym pod tablicą pamiątkową, upamiętniającą strażaków, którzy wykonując swoje obowiązki ratowników zapłacili za ratowanie życia najwyższą cenę. Także w tym miejscu strażacy zapalili świecę, oddając tym samym hołd, tym wszystkim strażakom, którzy dali przykład wierności przysiędze i nie bacząc na niebezpieczeństwo spieszyli z pomocą i ratunkiem tym wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebowali. Pamięć o tych strażakach jest i pozostanie przykładem dla kolejnych pokoleń ich następców.

 

A już za kilka dni, 13 maja, w centrum Wrocławia – na Placu Wolności, odbędą się oficjalne uroczystości z okazji strażackiego święta. Jak zawsze będzie to dzień wypełniony nie tylko oficjalnymi przemówieniami, wyróżnieniami dla najlepszych, ale także licznym i imprezami adresowanymi do mieszkańców i gości.