Dziecko w studni

13 lipca br. około godziny 16:50 do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Złotoryi, wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu w miejscowości Czaple pow. złotoryjski. Na podwórzu prywatnej posesji bawiło się 6 letnie dziecko. W pewnej chwili chłopiec zbliżył się do studni, stracił równowagę i wpadł do niej. Na miejsce zdarzenia natychmiast udały się dwa zastępy JRG PSP Złotoryja oraz OSP Czaple i OSP Pielgrzymka.

            Jak ustalono dziecko znajdujące się na głębokości 5 metrów było wprawdzie mocno przestraszone, ale przytomne i trzymało się stalowej rury. Druhowie zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a strażacy PSP, przy wykorzystaniu technik wysokościowych, opuścili zabezpieczonego ratownika do wnętrza studni.

Następnie ratownik i dziecko zostali ewakuowani na powierzchnię, gdzie chłopca, wprawdzie z drobnymi ranami, ale w stanie ogólnym dobrym przekazano przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. Po wstępnym badaniu dziecka w ambulansie, zostało ono przetransportowane do szpitala w celu przeprowadzenia dodatkowych badań.

Po zakończeniu akcji ratowniczej studnia została zabezpieczona przed dostępem osób postronnych. Oczywiście takie zabezpieczenie powinno zostać wykonane zanim doszło do wypadku. Niestety, jak pokazują statystyki, mimo ostrzeżeń i obowiązywania odpowiednich przepisów, tego rodzaju zdarzenia nie należą do rzadkości.

Lech Lewandowski, fot arch.