Godna uznania postawa strażaka

13 lipca br. o godz. 9.50, służba dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP w Bolesławcu odebrała zgłoszenie o wypadku drogowym w Wykrotach pow. bolesławiecki. Siedem minut później na miejsce zdarzenia dojechały cztery samochody z 11 strażakami JRG PSP Bolesławiec i OSP KSRG Czerna. Jak stwierdzono samochód ciężarowy uderzył w bok samochodu osobowego, w którym podróżowały cztery osoby, w tym dwoje dzieci, chłopiec i dziewczynka w wieku 9 i 10 lat.

W chwili przybycia na miejsce strażaków okazało się, że pierwszej pomocy udziela już poszkodowanym strażak z JRG PSP w Żarach st. ogn. Paweł Czerniak. Ratownik ten, który będąc poza godzinami służbowymi, akurat przejeżdżał samochodem, widząc wypadek natychmiast zatrzymał się i m.in. założył chłopcu opatrunek na dość rozległą i mocno krwawiącą ranę głowy. Kierujący działaniami ratowniczymi, zastępca komendanta powiatowego bolesławieckiej PSP bryg. Piotr Pilarczyk, stwierdził, że postawa st. ogn. Pawła Czerniaka, zasługuje na szczególne uznanie. On sam podkreśla, że spełnił swój obowiązek, do czego jako strażak jest szczególnie zobowiązany.

            Wszyscy poszkodowani podróżujący samochodem osobowym zostali ewakuowani, ale na skutek wypadku odnieśli obrażenia. W szczególnie złym stanie był zwłaszcza chłopiec, który doznał silnych obrażeń głowy i co raz tracił i odzyskiwał przytomność. W chwilach, kiedy wracała mu świadomość, był w szoku – krzyczał i wyrywał się ratownikom.

            W trakcie działań strażacy zabezpieczyli teren zdarzenia oraz odłączyli akumulatory w samochodach. Poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, m.in. poprzez opatrzenie ran głowy chłopca oraz usztywnienie odcinka szyjnego kręgosłupa, zarówno u chłopca jak i dziewczynki. Do czasu przybycia ZRM poszkodowanym udzielono również wsparcia psychicznego. O pomoc poprosił ratowników także mocno zestresowany kierowca ciężarówki.

Tekst Lech Lewandowski.

Fot. KP PSP Bolesławiec