Godzina „W”

Żródło: KP PSP Oława

Dokładnie o godz. 1700, 1 sierpnia 1944 roku, jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne Komendy Głównej AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy i zaczęło się Powstanie Warszawskie.

Dzisiaj, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w całej Polsce zawyły syreny alarmowe. Wielu przechodniów zatrzymało się na moment, by oddać hołd poległym Powstańcom i mieszkańcom stolicy. Nie milczały także syreny strażackich samochodów oraz remiz OSP powiatu oławskiego.

Powstanie miało trwać 2-3 dni, a zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk. Aż do 3 października 1944 roku, słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. Szacuje się, że straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.