Groźny wypadek na zbiorniku odpadów poflotacyjnych ,,Żelazny Most

W dniu 17 stycznia br. o godzinie 11.04 do służby dyżurnej  KP PSP w Polkowicach wpłynęła informacja o potrzebie,  w związku z zaistniałym wypadkiem, przygotowania lądowiska dla LPR na terenie zbiornika odpadów poflotacyjnych ,,Żelazny Most”. Dyżurny do zabezpieczenia lądowiska zadysponował jeden zastęp z JRG Polkowice.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że wypadkowi uległo trzech sztygarów Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź S.A. Na wieży przelewowej w odległości około 450m od brzegu skiper barki, który chwilę wcześniej przywiózł pracowników na wieżę, usłyszał hałas. Zorientował się, że winda, do której wsiedli pracownicy, zleciała w dół szybu na głębokość około 35m. Szyb windowy ma głębokość 40m.

Kiedy na miejsce zdarzenia dojechali strażacy, był tam już zastęp z JRGH Sobin z grupą wysokościową i lekarzem. Wkrótce na teren akcji zaczęły dojeżdżać zespoły ratownictwa medycznego oraz kolejne zastępy straży Pożarnej –  JRG Polkowice, OSP Grębocice, JRG Lubin i JRG Chojnów  – grupa wysokościowa. Działania straży pożarnej polegały na zwodowaniu pontonu ratowniczego, dopłynięciu nim do wieży przelewowej ze specjalistycznym sprzętem wysokościowym, nagrzewnicą powietrza, a następnie udzieleniu  pomocy ratownikom pogotowia górniczo hutniczego w ewakuacji poszkodowanych i zabezpieczeniu lądowiska.

Tymczasem wewnątrz szybu, ratownicy górniczo – hutniczy prowadzili już działania ratownicze przy poszkodowanych. Ewakuacja poszkodowanych prowadzona była z głębokości około 35m przy użyciu specjalistycznego sprzętu wysokościowego.

Akcja ratownicza poszkodowanych zakończyła się po 5 godzinach, poszkodowani zostali przetransportowani śmigłowcem LPR do szpitala we Wrocławiu i karetkami do szpitala w Lubinie. Ze względu na miejsce prowadzenia działań oraz warunki atmosferyczne, była to bardzo trudna i wyczerpująca akcja. W działaniach ratowniczych udział wzięło 17 strażaków  PSP i OSP.

Tekst i fot mł.bryg. Piotr Woźniakiewicz