Groźny wypływ gazu

15 stycznia br. o 6.25 w miejscowości Bartniki doszło do wypływu gazu z manometru na gazociągu głównym o średnicy DN 500 i ciśnieniu 5,5 MPa. Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia,  przy pomocy urządzeń pomiarowych wyznaczono i oznakowano strefę niebezpieczną i wstrzymano ruch na drodze

. Dzięki współpracy z sąsiadami z województwa wielkopolskiego, na miejsce zdarzenia przybyli  ratownicy SGRchem Ostrów Wielkopolski. Strażacy w specjalistycznych ubraniach i aparatach dróg oddechowych przystąpili do uszczelnienia układu pomiarowego. Niestety, mimo zastosowania pasty uszczelniającej i taśmy szarej, nie udało się tego dokonać.

W tej sytuacji założono bandaże uszczelniające i przy pomocy klucza nieiskrzącego zakręcono zawór przy manometrze.  Następnie sprawdzono  szczelność połączenia. Stwierdzono brak zagrożenia, co potwierdził ciągły monitoring stężenia. W akcji, która trwała ponad 4 godziny udział wzięły: zastęp JRG Milicz, dwa zastępy OSP Bartniki, trzy zastępy SGRchem JRG ostrów Wlkp., trzy zastępy SGRchem JRG 3 Wrocław. Na miejsce przyjechały także ekipy Pogotowia Gazowego i Policji. Obecny był także zastępca komendanta powiatowego PSP w Miliczu.