Harcerska wizyta w zgorzeleckiej KP PSP

25 maja 2019 r. strażacy KP PSP w Zgorzelcu gościli blisko 400 harcerzy. Niecodzienne spotkanie odbyło się w ramach Zlotu Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Celem tego przedsięwzięcia było przeprowadzenie wspólnych zajęć, mających pomóc w zrozumieniu zagrożeń, z którymi mogą się spotkać harcerze podczas letnich obozów, czy biwaków.  Na terenie JRG PSP zorganizowany został punkt dydaktyczno-szkoleniowy, połączony z pokazem sprzętu pożarniczego.

Harcerze podczas wizyty w KP PSP zapoznali się ze ścieżką edukacyjną „Ognik”. W zajęciach  uczestniczyło około 300 druhów. Przy okazji pobytu w komendzie zapoznali się z historią powstania formacji, a także obszarem i zakresem działania zgorzeleckich strażaków. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu ratowniczo gaśniczego, a także logistycznego. Przy tej okazji chętni mogli na własnej skórze przekonać się m.in. o tym jak ciężkie bywa strażackie wyposażenie specjalistyczne.

Trzeba podkreślić, że gospodarze okazali się dla harcerzy bardzo gościnni. Na terenie KP PSP został zorganizowany punkt wydania i spożycia posiłku, zadbano także o zaplecze socjalne, zbudowane w oparciu o kontener sanitarny kompanii logistycznej PSP. Był więc czas i dobra sposobność do odpoczynku i uzupełnienia zapasów energii niezbędnej na dalszą drogę.

Przy okazji warto podkreślić, że strażacy Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu włączają się w wiele akcji w ramach edukacji, prewencji społecznej i promocji bezpiecznych zachowań. Nie brakuje także działań edukacyjnych adresowanych szczególnie w okresie letniego wypoczynku, do  dzieci i młodzieży. Wówczas to jest szczególna okazja do  zapoznania młodych ludzi z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą czy w lesie.

W ramach harcerskiego zlotu do Zgorzelca przybyło łącznie  około 1400 harcerzy, z terenu całego województwa. Wśród nich byli także instruktorzy  i seniorzy. Dla harcerzy i strażaków była to znakomita okazja do bezpośrednich spotkań i wzajemnego bliższego poznania.