Inwestycja dla zdrowia i bezpieczeństwa strażaków

W KP PSP w Lwówku Śląskim  oddano do użytku „Pomieszczenia do konserwacji ubrań specjalnych dla strażaków powiatu lwóweckiego”. Realizacja tego przedsięwzięcia jest ważnym elementem ochrony zdrowia strażaków ratowników. Konserwacja ubrań specjalnych  polega bowiem  na wyeliminowaniu szkodliwych substancji popożarowych znajdujących się i zalegających na wyposażeniu osobistym strażaków.

Nowoczesny zestaw do prania, impregnacji i dezynfekcji oraz suszenia ubrań specjalnych składa się z:

–  pralki bębnowej wyposażonej w automatyczny system ważenia wsadu
i automatycznego dostosowania ilości wody oraz energii, niezbędnej
do przeprowadzenia cyklu prania. Urządzenie wyposażone jest w zestaw 4 zewnętrznych pomp automatycznie dozujących chemiczne środki piorące dla ubrań specjalnych stosowanych w Państwowej Straży Pożarnej, tj. alkaliczne środki wspomagające pranie, bazowe środki piorące, środki impregnujące i środki dezynfekujące,
–  suszarki bębnowej z system pomiaru wilgotności chroniącym przed przesuszeniem obrabianych wyrobów.

W zestawie można jednocześnie prać 3 komplety ubrań specjalnych, Proces prania z impregnacją i suszeniem trwa ok. 1,5 godziny. Dodatkowo w urządzeniach można wykonywać dezynfekcję i suszenie 12 masek do aparatów OUO.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 160 tys zł. z czego 130 tys. zł. to cena zakupu  urządzeń, a 30 tys. zł. remontu pomieszczeń. Warto dodać, że prace remontowe zostały wykonane  przez strażaków KP PSP w Lwówku Śląskim. Inwestycja została dofinansowana przez  Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, Powiatowe Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Lwówku Śląskim, Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim,  Gminę i Miasto Lwówek Śląski, Miasto i Gminę Mirsk,  Gminę i Miasto Gryfów Śląski,  Gminę i Miasto Lubomierz oraz  Miasto i Gminę Wleń.