Jak nie zgubić się w lesie ?

Przede wszystkim nie panikuj!

W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy podąża się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Bardzo często przytrafia się to grzybiarzom, którzy zaoferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu. Co zatem zrobić, gdy las wokół wygląda tak samo i nie ma w pobliżu nikogo?

Tak naprawdę wystarczy smartfon i aplikacja, która po zapisaniu w pamięci naszego telefonu nie wymaga dostępu do Internetu. Zanim jednak wybierzemy się do lasu koniecznie zapytajmy w pobliskim nadleśnictwie czy udostępnia do pobrania odpowiednie mapy.

Las jest podzielony na specjalne sektory-oddziały leśne; na nizinach odziały te mają zazwyczaj kształt prostokąta, a w górach są nieregularne. Każdy taki oddział ma swój numer!

Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas wyznaczający tzw. linię oddziałową. Gdy podążymy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na leśnej mapie bądź zadzwonić  na numer alarmowy.

Na każdym stosie drewna znajduje się plakietka (zazwyczaj czerwona), na której widnieją numery. Kod z plakietki może nam pomóc, gdy stracimy orientację w terenie. Cyfry na niej to zakodowany adres leśny. Będą one bardzo przydatne w ustaleniu Twojej lokalizacji. W kłopotliwej sytuacji możesz podać numer z najbliższego drewna, co w szybki i prosty sposób pozwoli Was namierzyć.

 

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki