Karambol na A4

Ponad 50  strażaków PSP i druhów OSP wzięło udział w akcji ratowniczej na 80 kilometrze drogi krajowej A4, w powiecie złotoryjskim (woj. dolnośląskie). 5 lutego br. po godzinie 11.20  do stanowiska kierowania komendanta powiatowego wpłynęło zgłoszenie o karambolu wielu aut. W tym momencie nie było jeszcze wiadomo, ile jest osób poszkodowanych. Natychmiast podjęto decyzję o zadysponowaniu strażaków JRG Złotoryja oraz jednostek OSP z KSRG. Poproszono również o zadysponowanie dodatkowych sił z KM PSP w Legnicy, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz z KP PSP w Bolesławcu –Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego. 

 

Po dotarciu na miejsce zdarzenia, decyzją KDR – a przeprowadzono rozpoznanie pod kątem zagrożeń oraz ewentualnych poszkodowanych. Stwierdzono, że na obu pasach jezdni znajduje się łącznie  12 poważnie  uszkodzonych pojazdów ciężarowych i osobowych, w których podróżowało w sumie 15 osób. Pomimo tak dużej ilości osób biorących w zdarzeniu oraz dość poważnych uszkodzeń pojazdów, wszystkie osoby wydostały się z pojazdów o własnych siłach. Tylko jedna z nich odniosła obrażenia, na szczęście nie zagrażające życiu i została przetransportowana przez ZRM do pobliskiego oddziału SOR w Legnicy.

 

Wspólne działania ratownicze strażaków oraz pozostałych służb spowodowały  odblokowanie jednego z pasów drogi krajowej już po 3 godzinach od zgłoszenia zdarzenia, a cała droga krajowa została odblokowana po ponad pięciogodzinnej akcji ratowniczej.

W trakcie działań, w celu zabezpieczenia przed niską temperaturą osób  biorących udział w zdarzeniu oraz ratowników, podjęto decyzję o sprawieniu ogrzewanego namiotu pneumatycznego oraz zapewnieniu wszystkim gorących napojów.

 

Działaniami na miejscu kierowali  komendant powiatowy PSP w Złotoryi bryg. Tomasz Herbut oraz zastępca dowódcy zmiany  asp. Zbigniew Siuta, a całość działań nadzorowała złożona z oficerów grupa operacyjna dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Fot. „Złotoryja 112”