Kolejna śmierć na drodze

 15 sierpnia br. w godzinach przedpołudniowych na drodze wojewódzkiej pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim, a Ząbkowicami Śląskimi, w miejscowości Strąkowa pow. ząbkowicki, doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Nastąpiło czołowe zderzenie dwóch samochodów osobowych marki Opel Vectra i Audi. W pierwszym z nich podróżowały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. W drugim jechała samotnie obywatelka Republiki Czeskiej.

            Kiedy 9 minut po otrzymaniu zgłoszenia strażackie zastępy dotarły do miejsca zdarzenia, był już tam ZRM. Jak się okazało samochód Audi na skutek zderzenia znalazł się w przydrożnym rowie. Pod opieką ratowników medycznych znajdowała się podróżująca wspólnie z mężczyzną pasażerka tego auta, która ewakuowała się samodzielnie z pojazdu. Natomiast kierowca, który także doznał obrażeń, z uwagi na zniekształconą karoserię, nie był w stanie samodzielnie wydostać się z auta.

            Strażacy, dokonując oceny sytuacji jednocześnie zabezpieczyli teren akcji. Następnie, przy pomocy narzędzi hydraulicznych, podjęli działania w celu wykonania dostępu do poszkodowanego kierowcy. Po przeprowadzonej ewakuacji mężczyzna został przekazany ratownikom ZRM, którzy na bieżąco monitorowali jego stan. Krótko potem helikopterem LPR poszkodowany został zabrany do szpitala we Wrocławiu.

Natomiast drugi samochód znajdował się na kołach na środku jezdni, a z jego silnika wydobywał się dym. Ustalono, że chwilę wcześniej pożar tego samochodu został ugaszony przez świadków zdarzenia przy pomocy gaśnic samochodowych. Także w tym przypadku karoseria samochodu była mocno zniekształcona, co uniemożliwiało szybką ewakuację kobiety.

            W trakcie akcji wykonywania dostępu do poszkodowanej, kierujący działaniami ratowniczymi uzyskał informację od pracowników ZRM, że kobieta odniosła wielonarządowe obrażenia, które okazały się śmiertelne. W związku ze stwierdzonym przez lekarza zgonem, ZRM odstąpił od czynności ratunkowych.

W działaniach ratowniczych wzięło udział 24 strażaków oraz 6 samochodów.

Tekst Lech Lewandowski, fot. Ekspres- Miejski. Pl