Kraksa na łuku drogi

24 września br. o godz. 12.54 służba dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP w Oleśnicy, odebrała zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na drodze krajowej 25 w okolicy miejscowości Ostrowina pow. oleśnicki. O godz. 13.06 strażacy dojechali na miejsce zdarzenia i przystąpili do akcji ratunkowej. Na podstawie dokonanego rozpoznania ustalono, że na łuku drogi doszło do czołowego zderzenia samochodu ciężarowego MAN załadowanego żwirem i samochodu osobowego Chrysler, którym podróżowało siedem osób.

Jeszcze przed przybyciem strażaków dwie osoby – kierowca i 11 letni chłopiec samodzielnie opuściły samochód osobowy i znajdowały się pod opieką ZRM. Pozostali pasażerowie znajdowali się zakleszczeni wewnątrz rozbitego samochodu osobowego. Natomiast kierowca MAN-a, który samodzielnie opuścił kabinę, na nic się nie uskarżał. Podejmując akcję ratowniczą, jednocześnie wstrzymano całkowicie ruch na drodze, odłączono akumulatory od pojazdów oraz równolegle przystąpiono do wykonania dostępu do osób uwięzionych w samochodzie osobowym. Zadysponowano także helikopter LPR, który wkrótce wylądował na pobliskiej posesji.

            W trakcie działań ratowniczych usunięto tylne drzwi samochodu, co umożliwiło ewakuację 2- letniego dziecka oraz dwóch kobiet (47 i 71 lat). W kolejnej fazie usunięto przednią szybę, dach pojazdu i przy użyciu rozpieracza ramieniowego oraz nożyc hydraulicznych, wykonano dostęp do kolejnej poszkodowanej, 29 – letniej kobiety. Ostatnim elementem działań ewakuacyjnych było wykonanie jeszcze jednego dostępu do uwięzionego w rozbitym aucie poszkodowanego, 30 -letniego mężczyzny. W tym celu strażacy użyli rozpieracza kolumnowego i rozpieracza ramieniowego oraz łańcuchów. Poszkodowanego ewakuowano na noszach typu deska.

Wszyscy podróżujący samochodem osobowym odnieśli rozmaite obrażenia i zostali zabrani do szpitala. W działaniach wzięło udział 27 strażaków PSP i OSP oraz 7 samochodów. W ramach prowadzonych działań strażacy wspomagali także ZRM w udzielaniu pomocy poszkodowanym. Tamowano krwotoki i opatrywano rany, unieruchamiano kończyny i stosowano tlenoterapię. Poszkodowanym udzielano także wsparcia psychicznego. (L)