Lasy w ogniu

            Równolegle z intensywnymi działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dolnośląscy strażacy prowadzą walkę z pożarami traw i lasów. 21 bm. ok. 15.30, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lubaniu przyjął zgłoszenie o pożarze ściółki i lasu w miejscowości Przylasek, nadleśnictwo Świeradów Zdrój. Pożar objął obszar 4 ha. młodnika i leśnych upraw. W warunkach panującej suszy ogień szybko się rozprzestrzeniał czemu dodatkowo sprzyjały gwałtowne podmuchy wiatru.

            W działaniach gaśniczych udział wzięło łącznie ponad 100 strażaków PSP i OSP. Strażacy m.in. zabezpieczyli teren działania, podzielili obszar działań na cztery odcinki bojowe, utworzyli punkt czerpania wody na bazie naturalnego zbiornika.  Ponadto dowożono wodę z hydrantu znajdującego się w Lubaniu. W celu jak najszybszego zlokalizowania i ugaszenia pożaru, do działań zadysponowano samolot gaśniczy. Akcja gaśnicza prowadzona była także w godzinach nocnych. Działania zakończono 22. 04. krótko po godz. 6 rano.

            Groźny pożar młodnika sosnowego oraz uprawy leśnej wybuchł także następnego dnia (22 bm.) w miejscowości Jaźwina, na stoku Góry Radunia. Do zdarzenia, które zauważono krótko przed południem, zadysponowano 58 strażaków PSP i OSP.  W wyniku przeprowadzonego rozpoznania KDR ustalił, że pożar objął ok. 90 arów lasu w tym 20 arów młodnika. Jednym z głównych zadań strażaków było niedopuszczenie do przeniesienia się ognia na część drzewostanu dojrzałego.

            Prowadzenie akcji gaśniczej utrudniały nie tylko silny wiatr i trudny teren zbocza góry, ale także problemy z zaopatrzeniem w wodę. W tej sytuacji zapadła decyzja o konieczności zadysponowania do działań dodatkowej cysterny. Dwie cysterny wody dostarczyła także służba leśna. Do akcji gaszenia pożaru zadysponowano ponadto dwa samoloty gaśnicze, które dokonały 24 zrzutów wody. W trakcie dogaszania przekopano ściółkę w celu zlokalizowania i likwidacji zarzewi ognia. Spaleniu uległo 1,3 ha. lasu. Akcję zakończono po godz.19.00.