Ministerialna wizyta u strażaków

Sobotnie popołudnie 25 lutego 2017 roku, na długo zapadnie w pamięci strażaków ochotników z Prusic i Wysocka w gminie Złotoryja, powiat złotoryjski. Obie jednostki odwiedziła pani poseł Elżbieta Witek – minister członek Rady Ministrów w towarzystwie st.bryg. Adama Koniecznego – dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

W trakcie wizyty goście przekazali na ręce prezesa jednostki OSP w Prusicach zestaw ratownictwa medycznego PSP R1. Następnie strażacy pochwalili się swoją siedzibą oraz sprzętem ratowniczym który wykorzystują na co dzień podczas akcji ratowniczo gaśniczych. Odbyło się także spotkanie, w trakcie którego  rozmawiano m.in. o  udziale strażaków ochotników w umacnianiu bezpieczeństwa na terenie powiatu oraz o szczególnym znaczeniu dla tego procesu jednostek OSP Prusice i Wysocko włączonych do KSRG.

Po spotkaniu w Prusicach goście udali się na zebranie sprawozdawcze OSP w Wysocku, gdzie wysłuchali sprawozdań oraz planów działalności jednostki na kolejny rok. Pani minister w okolicznościowym wystąpieniu m.in. podzieliła się ze strażakami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz przekazała strażakom życzenia od ministra Jarosława Zielińskiego. Poprosiła również strażaków o przekazanie  uwag i postulatów dotyczących funkcjonowania OSP.

W trakcie zebrania st.bryg. Adam Konieczny przedstawił plany związane z wyposażaniem jednostek w sprzęt ratowniczy  w tym do ratownictwa technicznego oraz omówił realizację na terenie województwa dolnośląskiego programu „Czad i Ogień. Obudź czujność”.  W spotkaniach ze strażakami uczestniczyli również:  komendant powiatowy PSP w Złotoryi bryg. Tomasz Herbut, komendant miejski PSP w Legnicy mł.bryg. Zdzisław Sokół, przewodniczący Rady Gminy w Złotoryi Jan Tymczyszyn oraz  strażacy obu ochotniczych jednostek strażackich.