KP PSP Oława Młodzież rywalizowała

Source: KP PSP Pława

W niedzielę, 17 czerwca 2018 r., na boisku sportowym w Biskupicach Oławskich odbyły się Gminne Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w sporcie pożarniczym. Do rywalizacji stanęło 15 drużyn, w tym trzy drużyny dziewczęce. Średnia wieku zawodników to 12-15 lat.

Meldunek o gotowości do rozpoczęcia zawodów Prezesowi Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Oławie dh. Jerzemu Łabowskiemu złożył Komendant Gminny OSP w Jelczu-Laskowicach dh Wiesław Kawałko. Następnie Burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak uroczyście ogłosił otwarcie zawodów.

Zgodnie z regulaminem, rozpoczęto od ćwiczenia bojowego, a jako pierwsze wystartowały drużyny dziewczęce. Tuż po nich, do walki ruszyli chłopcy, a konkretniej drużyny o mieszanym składzie, gdyż wśród drużyn chłopców nie brakował też dziewcząt. Dowodzi to faktu, iż pożarnictwo jest również domeną kobiet oraz, że wiele kobiet dorównuje sprawnością fizyczną swoim kolegom. Jak podkreślał Sędzia główny zawodów bryg. Krzysztof Gielsa, nie czas wykonania ćwiczenia, lecz technika i precyzja decydowały w tym przypadku. Współpraca zawodników oraz znajomość regulaminu zawodów pomagała uniknąć błędów, które kosztowały wiele punktów karnych. Tylko drużyna z OSP Święta Katarzyna wykonała ćwiczenie bezbłędnie, co pozwoliło im zająć wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Kolejną konkurencją była sztafeta pożarnicza o dł. 400m, z sześcioma przeszkodami. I w tym przypadku nie zabrakło punktów karnych za niewłaściwe pokonywanie przeszkód. Uniknęły ich cztery drużyny, w tym dwie drużyny dziewczęce. Trzeci czas w sztafecie zajęła drużyna OSP z Oławy, przygotowywana przez Dowódcę JRG w Oławie kpt. Piotra Książkiewicza, który nie krył zadowolenia z wyników swoich podopiecznych.

Rywalizacja, przy typowo letnich warunkach pogodowych, z pewnością nie była łatwa. Trudno powiedzieć, czy sprawność fizyczna zawodników, czy przygotowanie techniczne zaważyło o ostatecznych wynikach. Trzeba jednak stwierdzić, że… wygrali najlepsi. Puchary, dyplomy i pamiątkowe medale wręczali Burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak, Zastępca Burmistrza Jelcza-Laskowic Romuald Piórko, Zastępca Wójta Gminy Oława Teresa Jurijków-Górska, Komendant Powiatowy PSP w Oławie kpt. Bartłomiej Marcinów oraz prezesi i komendanci gminni OSP z Jelcza-Laskowic, Oławy oraz Siechnic.

Olbrzymie podziękowania należą się dla organizatorów dzisiejszych zawodów, na czele z Prezesem OSP Biskupice Oławskie dh. Markiem Starczewskim, wszystkim uczestnikom, kadrze sędziowskiej oraz obecnym na miejscu przedstawicielom mediów. Obserwatorami zawodów byli też przyjaciele biskupickich strażaków – niemieccy strażacy z Gleichen.

Wyniki generalne dzisiejszych zawodów:

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – dziewczęta

  1. OSP Minkowice Oławskie
  2. OSP Wójcice
  3. OSP Niemil

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze  – chłopcy

  1. OSP Bystrzyca
  2. OSP Święta Katarzyna
  3. OSP Oława

Protokół Sędziego głównego zawodów, wraz z klasyfikacją gminną już w poniedziałek.