Niebezpieczne dolnośląskie drogi

Gwałtowny atak zimy skomplikował sytuację na dolnośląskich drogach, w tym szczególnie na terenach górzystych. Tylko w pierwszych czterech dniach nowego roku, w powiecie kłodzkim doszło do 15 zdarzeń drogowych, m.in. z udziałem dwóch autobusów. 4 stycznia, tuż po godz. 8 rano, 21 strażaków PSP i OSP zostało zadysponowanych do zdarzenia na drodze krajowej nr 33, gdzie autobus na czeskich numerach wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem tym podróżowało 13 pasażerów. Siedmiu osobom strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Tego samego dnia, o godz. 17.00 doszło do kolizji z udziałem ciągnika siodłowego i autobusu należącego do białoruskiego przedsiębiorstwa. Autobusem Neoplan podróżowało 12 osób – 8 Białorusinów, 2 Kanadyjczyków oraz 2 Polaków. W ramach prowadzonej akcji, strażacy m.in. zabezpieczyli teren działań ratowniczych, odłączyli akumulatory w pojazdach, sprawdzili czy nie ma wycieku płynów oraz sprawili namiot pneumatyczny w celu zapewnienia komfortu termicznego pasażerom autobusu.

Także 4 stycznia br. w miejscowości Pławna Dolna w powiecie lwóweckim, przewrócił się samochód ciężarowy z naczepą całkowicie tarasując drogę. Z samochodu wysypał się przewożony piach, który przez okno stojącego przy drodze budynku wsypał się do mieszkania. W chwili kiedy na miejsce przybyli lwóweccy strażacy, kierowca znajdował się w karetce pogotowia ratunkowego. Natomiast strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy kobiecie z budynku zasypanego piachem, która została poszkodowana i była w szoku. Działania strażaków polegały m.in. także na pomocy przy usuwaniu wysypanego piachu i przywracaniu drogi do użytku publicznego.

Lech Lewandowski

Fot KP PSP Kłodzko i KP PSP Lwówek Śląski