Niebezpieczny ładunek w mieszkaniu

Ostatni dzień czerwca bieżącego roku z pewnością pozostanie na długo w pamięci mieszkańców miejscowości Skalników powiat wałbrzyski. Tego dnia o godz.15.50 służba dyżurna Stanowiska Kierowania KM PSP w Wałbrzychu odebrała telefoniczną informację, że w jednym z lokali budynku mieszkalnego znajduje się niebezpieczny ładunek.

Na miejsce jako pierwsi dojechali strażacy z OSP Czarny Bór, którzy wraz z policjantami zabezpieczyli teren działań. 23 mieszkańców samodzielnie ewakuowało się z mieszkań przed przybyciem służb. Na miejsce skierowane zostały również zastępy wałbrzyskiej JRG 2 z Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu oraz Pogotowie Gazowe. W ramach podejmowanych środków bezpieczeństwa policjanci zalecili mieszkańcom sąsiednich budynków przejście do pokoi nie sąsiadujących bezpośrednio z blokiem, w którym znaleziono materiały pirotechniczne.

Ze względu na brak możliwości dokonania identyfikacji ładunku i zagrożenia, wezwano patrol Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dowódca pododdziału poinformował kierującego działaniami ratowniczymi, że w mieszkaniu policjanci znaleźli dwa worki wypełnione siarką oraz tuleję zakończoną lontem i wypełnioną bliżej nieokreśloną czarną substancją granulowaną przypominającą proch.

Policjanci, strażacy PSP i OSP, wspólnie udali się na teren dawnych kamieniołomów w miejscowości Borówno. Tu saperzy,  podpalili część mieszaniny pirotechnicznej w celu sprawdzenia reakcji materiału na ogień. Natomiast dalsze badania znalezionego ładunku będą prowadzone w laboratorium kryminalistycznym.

Wszystko zatem skończyło się dobrze, jednak scenariusz tego nietypowego zdarzenia mógł być znacznie groźniejszy. Wszystkie okoliczności sprawy wyjaśni prowadzone śledztwo.

Tekst Lech Lewandowski, fot. arch.