Nieszczęścia chodzą parami

6 września 2017r. o godzinie 12:09 służba dyżurna KM PSP w Legnicy odebrała telefoniczne zgłoszenie o wydobywającym się gęstym czarnym dymie z mieszkania na pierwszym piętrze budynku wielorodzinnego przy ul. Działkowej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano siedem zastępów PSP, w tym dowódcę grupy operacyjnej KM PSP w Legnicy oraz zastęp OSP  w Rzeszotarach.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie podaniu środków gaśniczych w natarciu wewnętrznym. Przy pomocy drabiny mechanicznej ewakuowano dwie osoby przebywające w mieszkaniu z  drugiego piętra. Ponadto jedną osobę ewakuowano z klatki schodowej. Osoba ta doznała poparzeń ręki i twarzy pierwszego stopnia. Wszystkim  poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazano ich przybyłym na miejsce zdarzenia  zespołom ratownictwa medycznego.

Już następnego dnia 7 września 2017 r. strażacy legniccy ponownie zostali zaalarmowani o groźnym zdarzeniu . O godzinie 9:03.,w lokalu gastronomicznym w Legnicy przy ulicy Gwiezdnej doszło do wybuchu gazu propan – butan. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 7 zastępów straży pożarnej.  Okazało się, że w wyniku wybuchu poszkodowane zostały 4 osoby (2 kobiety oraz 2 mężczyzn). Działania zastępów polegały na udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym oraz wydobyciu z lokalu butli z gazem propan-butan.

Osoby poszkodowane zostały przekazane zespołom ratownictwa medycznego, a pomieszczenia przewietrzono i sprawdzono miernikami pod kątem występowania gazów palnych. Na miejscu obu zdarzeń obecni byli komendant miejski PSP w Legnicy mł. bryg. Zdzisław Sokół, jego zastępca mł. bryg. Wojciech Huk oraz dowódca JRG nr 1 w Legnicy mł. bryg. Piotr Kozłowski. Należy też podkreślić, że w ogóle miesiąc wrzesień rozpoczął się dla strażaków z Legnicy, ale także Chojnowa oraz druhów OSP z m.in. Miłogostowice, serią groźnych zdarzeń. Już bowiem 1 września strażacy walczyli z groźnym pożarem budynku wielorodzinnego w Szczytnikach nad Kaczawą. W tym zdarzeniu śmierć poniosła jedna osoba.  

(L.L.)