Nietypowa akcja

21.08.br. o godzinie 18:09, do Stanowiska Kierowania KP PSP w Oleśnicy wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zderzeniu pojazdów na 51 km drogi S8. Pierwsze zastępy były na miejscu już o godzinie 18:16 W wyniku rozpoznania ustalono, że doszło do zderzenia siedmiu samochodów osobowych. W jednym z pojazdów zapaliła się komora silnika. Pożar ten został ugaszony przez uczestników zdarzenia i świadków.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz kontakcie z uczestnikami zdarzenia w celu stwierdzenia konieczności działań z zakresu kwalifikowanej pomocy medycznej. Równolegle sprawdzono pojazdy pod kątem wycieków i odłączono akumulatory. Po otrzymaniu informacji, że na miejsce został zadysponowany śmigłowiec LPR, strażacy wyznaczyli miejsce do lądowania oraz wspólnie z przejeżdżającym patrolem Inspekcji Ruchu Drogowego zablokowali ruch na drodze.
           W tym czasie do dowódcy podszedł kierowca jednego z pojazdów i zgłosił, że u jego małżonki rozpoczął się poród. Poprosił o eskortę, aby zdążyć dowieźć żonę do szpitala. Oczywiście takie wsparcie od strażaków otrzymał. Ponadto dyżurny poinformował telefonicznie izbę przyjęć szpitala o zaistniałej sytuacji i otrzymał potwierdzenie, że pacjentka zostanie przyjęta.

Działania, w których uczestniczyło łącznie pięć zastępów straży pożarnej (dwa PSP i trzy OSP) policja, ITD, ZRM oraz LPR zostały zakończone o 19:41. W tej akcji, co jest niewątpliwie wyjątkiem, nie tylko nie było osób poszkodowanych, ale w dodatku doszło do szczęśliwych narodzin. Oleśniccy strażacy, którzy także mają swój udział w pomyślnym rozwiązaniu, życzą rodzicom oraz ich nowo narodzonemu dziecku zdrowia, szczęścia oraz samych radosnych chwil. Kto wie, może po takiej akcji dowozu do szpitala rodzącej mamy w strażackiej eskorcie, maleństwo wyrośnie na strażaka?

Tekst. Lech Lewandowski

Fot. Moja Olesnica.Pl