Nocna akcja górowskich strażaków

24 lutego br. o godz. 108 służba dyżurna KP PSP w Górze odebrała zgłoszenie o pożarze wielorodzinnego budynku w miejscowości Irządze, gm. Jemielno. Po przyjeździe pierwszych zastępów stwierdzono, że pożarem objęta jest środkowa część budynku. Pożar był silnie rozwinięty. Płomienie wydostawały się na zewnątrz, a gwałtowny wiatr oraz nagromadzenie materiałów palnych na poddaszu powodowały, że ogień rozprzestrzeniał się we wszystkich kierunkach.

Przed przybyciem zastępów straży pożarnych, 21 mieszkańców samodzielnie ewakuowało się z obiektu. Jedną osobę ewakuowali strażacy. Dodatkowe zagrożenie stwarzały butle z gazem propan-butan znajdujące
się w zagrożonych mieszkaniach. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu terenu działań, podaniu prądów wody w natarciu na palącą się konstrukcję dachu i stropów oraz ewakuacji mienia.

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac wyburzeniowo-rozbiórkowych mających w celu likwidację zarzewi ognia.  W wyniku pożaru spaleniu
i zniszczeniu uległo ok. 75 % obiektu. Siedem rodzin (22 osoby) straciły dach nad głową, gdyż obiekt nie nadaje się do użytkowania. Wójt gm. Jemielno zapewniła pogorzelcom lokale zastępcze. W sumie do działań zadysponowano 17 zastępów, w tym 15 ratowniczo-gaśniczych.