Obchody Dnia Strażaka we Wrocławiu

18 maja br. mszą świętą w intencji dolnośląskich strażaków, odprawioną w Kościele Garnizonowym Bazylice Mniejszej we Wrocławiu przez metropolitę wrocławskiego abp Józefa Kupnego, rozpoczęły się tegoroczne wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Tradycyjnie w uroczystości wzięło udział wielu gości, których powitał dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Adam Konieczny.

Na honorowej trybunie ustawionej na terenie wrocławskiego Rynku, stanęli m.in. minister, członek Rady Ministrów Beata Kempa, dolnośląscy parlamentarzyści: Elżbieta Witek, Aldona Młyńczak oraz Jacek Świat. Obecny byli wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz przewodniczący Sejmiku województwa dolnośląskiego Andrzej Jaroch. Wśród gości byli reprezentujący Komendanta głównego  PSP, dyrektor Biura ds. Ochrony Ludności i OC, st.bryg. Mariusz Mojek, przedstawiciele służb mundurowych, struktur zarządzania kryzysowego, a także weterani pożarnictwa, m.in. gen. w st. spocz. Andrzej Stafanowski.

Obchody Dnia Strażaka,  o czym mówiono w okolicznościowych wystąpieniach, nawiązują zarówno do czasów historycznie odległych, jak i współczesnych. Jest to zawsze okazja do refleksji nad nieprzemijającymi wartościami, którymi w swojej służbie kierują się kolejne pokolenia strażaków, a które uosabia postać patrona wszystkich strażaków św. Floriana. Do tych ideałów nawiązywali także prezydent RP, wiceminister MSWiA oraz komendant główny PSP, w listach skierowanych do uczestników dolnośląskich obchodów Dnia Strażaka.

Natomiast sama uroczystość była tradycyjnie okazją do uhonorowania najlepszych strażaków, ale także do manifestacji ścisłego związku strażaków ze społeczeństwem. I takie też przesłanie przyświecało organizatorom tegorocznych obchodów Dnia Strażaka  – wojewodzie dolnośląskiemu Pawłowi Hreniakowi, dolnośląskiemu komendantowi PSP st. bryg. Adamowi Koniecznemu i prezesowi ZOW ZOSP RP dh. Ryszardowi Droździe.

Dlatego też po części oficjalnej dużym powodzeniem, zwłaszcza najmłodszych,  cieszyły się pokazy strażackiego sprzętu i wyposażenia. Z zainteresowaniem oglądano wnętrza specjalistycznych samochodów pożarniczych i dopytywano się  co i jak funkcjonuje. Nie brakowało chętnych do zmierzenia się ze ścianką wspinaczkową, przejazdu tradycyjnym strażackim wozem konnym, albo znacznie nowocześniejszym melexem.

W jednym z namiotów pod okiem strażaków ratowników prowadzono naukę udzielania pierwszej pomocy.  Z kolei w specjalnie utworzonym punkcie informacyjnym była możliwość uzyskania informacji o zawodzie strażaka i możliwościach nauki w strażackich szkołach. Słowem było to kolejne strażackie święto spędzone wspólnie przez strażaków i społeczeństwo.