Oleśnickie biegi pod dyktando strażaków

  11 maja w Oleśnicy odbyła się trzecia edycja  Nocnego Sztafetowego Półmaratonu Firmowego. Po ubiegłorocznym sukcesie, w tym roku również nie mogło zabraknąć strażaków z dolnośląskiej  PSP.  Z szerokiej kadry dolnośląskich strażaków, w skład drużyny zgłoszonej jako : Straż Pożarna Wrocław weszli: asp.sztab. Sebastian Czaicki z KW PSP we Wrocławiu, mł.asp. Bartłomiej Przedwojewski z JRG 9 Wrocław, str. Grzegorz Wcisło z JRG 2 Wrocław oraz st.str. Łukasz Ludkiewicz z JRG Zgorzelec.

W nocnej scenerii, każdy zawodnik  miał do pokonania  trasę 4 x 1320 m  wiodącą wokół malowniczo położonych oleśnickich stawów, co w sumie dało dystans półmaratonu (21 km).  Drużyna strażaków postrzegana była jako główny faworyt zawodów.  I były to trafne prognozy, choć trzeba zaznaczyć, że w tym roku rywale przygotowali się solidnie do  walki o miejsca na podium, dzięki czemu rywalizacja była bardziej zacięta, a zawody stały wysokim poziomie sportowym.

Strażacka ekipa, gorąco dopingowana przez licznie zgromadzonych kibiców,  zwyciężyła z czasem 1:03:58, pokonując kolejną drużynę o ponad 2 minuty oraz poprawiając swój zeszłoroczny rekord trasy aż o 1 minutę ! Średnie tempo biegu całej drużyny to 3:01/km.  Najlepszy czas spośród strażaków wywalczył  Przedwojewski, który zwyciężył w klasyfikacji na najszybsze pojedyncze okrążenie. Bartek pokonał okrążenie  w doskonałym czasie 3 min 40 sek.

Oleśnickie zawody były dla reprezentantów dolnośląskiej PSP okazją do ponownego zmierzenia się z biegaczami spoza PSP. Po raz kolejny też strażacy, zdobywając pierwsze miejsce pokazali tym samym jak dobrze są wyszkoleni, jak sprawni fizycznie, co przecież ma ogromne znaczenie także z punktu widzenia ich ratowniczej skuteczności. Ale oleśnickie zawody były dla naszych reprezentantów także ważnym sprawdzianem formy przed Drużynowymi Mistrzostwami Polski Strażaków w Biegu Ulicznym, które odbędą się jesienią w Poznaniu.

         Warto też dodać, że organizatorzy tegorocznej edycji oleśnickich biegów stanęli na wysokości zadania. M.in. zadbano o to, aby kibice, licznie zgromadzeni przy strefie zmian, gdzie oczywiście były największe emocje, mogli śledzić zmagania zawodników na całej trasie.  Było to możliwe dzięki  kamerom ustawionym w różnych miejscach trasy i instalacji ogromnego telebimu, gdzie każdy mógł na bieżąco śledzić zmagania biegaczy.