Pierwszopomocni na drodze

Żródło: KP PSP Oława

W piątek, 6 lipca br. na MOP Oleśnica Mała przygotowano spotkanie dla kierowców. Inicjatorem akcji jest Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, która zaprosiła do udziału służby najbardziej zaangażowane podczas zdarzeń drogowych, tj. straż pożarną, Policję i pogotowie ratunkowe. Cykl spotkań, które zorganizowane będą podczas sezonu wakacyjnego, ma na celu budowanie świadomości społecznej kierowców, rozwój edukacji w zakresie bezpieczeństwa, ratownictwa na drogach oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii do poprawy bezpieczeństwa.

Jak zachować się, będąc świadkiem wypadku, a przede wszystkim, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i udzielić pomocy osobom poszkodowanym, tłumaczyli obecnym na miejscu kierowcom ratownicy. Strażacy zaprezentowali sprzęt ratowniczy – narzędzia hydrauliczne, które umożliwiają wydobycie osoby ze zniszczonego pojazdu.

Intensywny ruch drogowy w sezonie wakacyjnym przekłada się bezpośrednio na większą ilość wypadków. A te, zwłaszcza na drogach, gdzie można rozwijać większe prędkości, często kończą się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią uczestników. Wielu tragicznych finałów można byłoby uniknąć, gdyby pomoc ofiarom udzielona została już przez świadków wypadu. Dlatego, tak ważne są kampanie informacyjne realizowane przez służby odpowiadające za bezpieczeństwo. Już w pierwszy weekend wakacji, oławscy strażacy pokazywali, jak zachować się, gdy jesteśmy świadkiem wypadku.