„Potop” w Bolesławcu

10 maja 2018 r. od godz. 14.00 na terenie powiatu bolesławieckiego wystąpiły gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu i gradu.  Łącznie do godz. 7.00 następnego dnia odnotowało 183 strażackich  interwencji związanych z burzami. W kulminacyjnym okresie prowadzonych  działań ratowniczych, co miało miejsce 10 maja od godz. 15:00 do 22:00, zgłoszenia z numerów alarmowych oraz dysponowanie jednostek do interwencji prowadziło jednocześnie 3 dyżurnych operacyjnych bolesławieckiej KP PSP.

Ulewny deszcz i silny wiatr przyczyniły się do powstania trzech kolizji drogowych na drodze krajowej A4.  Drogi zostały zatarasowane przez około dziesięć przewróconych drzew. Wystąpiły także liczne zalania i podtopienia w budynkach mieszkalnych i gospodarczych, a także obiektach użyteczności publicznej i placówkach handlowych. Napływająca woda spowodowała również zalanie garaży i pomieszczeń piwnicy KP  PSP

Działania ratownicze prowadzone wspólnie przez jednostki PSP i OSP polegały głównie na pompowaniu wody, usuwaniu drzew z dróg i zabezpieczaniu rozmaitych obiektów  przed zalaniem. Do interwencji dysponowano zastępy PSP nie tylko z Bolesławca, ale także Zgorzelca   i Legnicy, oraz jednostki OSP powiatów bolesławieckiego, legnickiego, lwóweckiego, złotoryjskiego i zgorzeleckiego. Razem w akcji zaangażowanych było ponad 40 pojazdów i ok 170 strażaków.

Ponadto podczas usuwania skutków burz do SK PSP w Bolesławcu o godz. 17:06 wpłynęło kolejne zgłoszenie tym razem o pożarze budynku gospodarczego w Brzeźniku. Pożar, który objął dach budynku oraz składowane wewnątrz opony i urządzenia warsztatowe gasiły jednostki z KP PSP z Bolesławca oraz OSP Różyniec, Gromadka, Trzebień  i St. Jaroszowice.

Niestety podczas prowadzenia licznych interwencji odnotowano także jedną kolizję pojazdu pożarniczego. Na skrzyżowaniu ulic w Bolesławcu zastęp z jednostki PSP ze Zgorzelca uderzył pojazd osobowy. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Intensywne działania prowadzone przez strażaków pozwoliły na ograniczenie strat materialnych. Ponadto, co równie ważne, mimo bardzo wielu interwencji podejmowanych często w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych, nie odnotowano żadnej osoby poszkodowanej, ani też wypadku z udziałem ratownika.