Poważny wypadek na S3

          6 grudnia, na będącej w przebudowie trasie S3, w okolicach Polkowic, doszło do wypadku autobusu, którym podróżowało 50 osób, w tym niepełnosprawni. Cała grupa wracała  z wrocławskiego jarmarku świątecznego. Do służb ratowniczych informacja o zdarzeniu dotarła kwadrans przed 21.00. Na miejsce natychmiast udali się ratownicy PSP, OSP, JRGH, a także  zespoły PRM i patrole policyjne. Łącznie w działaniach ratowniczych wzięło udział m.in. 30 strażaków PSP, 78 ochotników pobliskich jednostek OSP oraz 4 ratowników JRGH KGHM Polska Miedź.

            Jak ustalono autobus leżał w przydrożnym rowie przewrócony na prawy bok. 43 podróżujące autobusem osoby znajdowały się na zewnątrz pojazdu. Cztery osoby zostały przygniecione przez autobus, w tym dwie były nieprzytomne. Kolejne trzy osoby znajdowały się wewnątrz , przy czym do dwóch z nich dostęp był ograniczony ponieważ zostały unieruchomione przez uszkodzone siedzenia. Jak ustalili ratownicy ZRM, którzy dokonali segregacji poszkodowanych, wszystkie osoby pozostające w pojeździe, a także część osób będących poza nim, odniosły liczne obrażenia – otwarte złamania, a także rany głowy i kończyn. Jedna osoba zginęła na miejscu.

           

W ramach prowadzonych działań ratowniczych ,strażacy wykorzystując  sprzęt hydrauliczny oraz podręczny sprzęt burzący, wykonali dostęp do osób przygniecionych przez autobus, a także uwięzionych w jego wnętrzu. We współpracy z ratownikami ZRM, strażacy ewakuowali poszkodowanych na noszach typu deska, a także udzielali im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 W trakcie prowadzonej akcji na miejsce zdarzenia przybyli komendant powiatowy  PSP Polkowice, który przejął dowodzenie akcją. Ponadto z KW PSP we Wrocławiu przybyła grupa operacyjna wraz z komendantem wojewódzkim PSP. Działania ratownicze trwały do godz.3.30 nad ranem 7 grudnia.

Warto przypomnieć, że wiosną br. na trasie S3, właśnie w pobliżu Polkowic, przeprowadzone zostały szeroko zakrojone ćwiczenia wojewódzkie. W ich trakcie strażacy i służby współdziałające przećwiczyły wariantowo prowadzenie działań ratowniczych w związku z poważnym wypadkiem drogowym i dużą liczbą poszkodowanych.