Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Bolesławieckiego

Żródło: KP PSP Bolesławiec

W dniu 22 września 2019 roku Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej, przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Bolesławcu i OSP w Nowogrodźcu zorganizował i przeprowadził Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Bolesławieckiego. Zawody rozgrywane zostały w cyklu dwuletnim, a prawo startu w zawodach miały dwie najlepsze drużyny wyłonione podczas rozgrywek na szczeblu gminnym. W bieżącym roku zawody zorganizowano na boisku sportowym w Nowogrodźcu dla 7 drużyn męskich OSP, reprezentujących cztery gminy powiatu bolesławieckiego oraz jednej drużyny kobiecej OSP z gminy Nowogrodziec.

Zwycięzców zawodów wyłoniono po rozegraniu dwóch konkurencji biegu sztafetowego 7 x 50m i ćwiczenia bojowego. Po raz pierwszy o miejscu na podium decydowały minimalne różnice czasowe, a w przypadku miejsc 2 i 3, przy równej ilości punktów, o kolejności miejsc zdecydowało lepiej wykonane ćwiczenie bojowe.

Klasyfikacja generalna zawodów:

1 miejsce OSP w Nowogrodźcu –    121 pkt (sztafeta 69 pkt. i ćwiczenie 52 pkt.),

2 miejsce OSP w Ocicach –              125 pkt (sztafeta 74 pkt. i ćwiczenie 51 pkt.),

3 miejsce OSP w Trzebieniu –          125 pkt (sztafeta 73,5 pkt. i ćwiczenie 51,5 pkt.),

4 miejsce OSP w Parowej –              127 pkt (sztafeta 76,5 pkt.  i ćwiczenie 50,5 pkt.),

5 miejsce OSP w Zebrzydowej –      138,5 pkt (sztafeta 73,5 pkt.  i ćwiczenie 65 pkt.),

6 miejsce OSP w Przejęsławiu –       141 pkt (sztafeta 84 pkt. i ćwiczenie 57 pkt. ),

7 miejsce OSP w Krzyżowej –          161 pkt (sztafeta 77 pkt. i ćwiczenie 84 pkt.),

Kobieca Drużyna Pożarnicza z Gminy Nowogrodziec uzyskała wynik 204 pkt (sztafeta 83 pkt. i ćwiczenie 121 pkt.).

Mając na uwadze uatrakcyjnienie zawodów i integrację strażaków z PSP i OSP poza klasyfikacją zawodów powiatowych rozegrano dodatkową konkurencję w ćwiczeniu bojowym na czas bez punktów karnych. Do rywalizacji stanęła drużyna z OSP w Nowogrodźcu, która uzyskując wynik 35 sek. zwyciężyła ze strażakami z JRG PSP w Bolesławcu z osiągniętym czasem 37,5 sek.

Udział strażaków w cyklu przygotowań i zawodach sportowych stanowił jednocześnie formę ćwiczeń umiejętności obsługi sprzętu, podnoszenia sprawności fizycznej, a także integracji środowiska strażaków powiatu bolesławieckiego.

Wręczenia pucharów i dyplomów dokonali Komendant Powiatowy PSP w Bolesławcu bryg. Andrzej Śliwowski oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bolesławcu dh Zbigniew Bożęcki. Ponadto zmaganiom strażaków podczas zawodów przyglądali się przedstawiciele samorządów gminnych Pan Waldemar Nalazek Wójt Gm. Osiecznica i Pan Łukasz Izydorczyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodźcu.