Pożar lasu w Nadleśnictwie Chocianów

Żródło: KP PSP Bolesławiec

22 lipca br. o godz. 16.32 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Bolesławcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach miejscowości Wierzbowa. Po dojeździe pierwszych zastępów z OSP Gromadka, a następnie z JRG PSP w Bolesławcu potwierdzono, że paliła się ściółka, podrosty i podszyt w borze sosnowym na powierzchni ok 2 ha.

Akcja gaszenia pożaru trwała, aż do godzin wieczornych 23 lipca br. Długotrwale działania gaszenia pożaru wynikały z palącej się grubej warstwy ściółki leśnej, która pokryta mchem strukturą podobna była do torfu. Łącznie w akcję zaangażowanych było naprzemiennie działających 26 pojazdów i 99 strażaków z PSP i OSP powiatów bolesławieckiego, żagańskiego, polkowickiego, lubińskiego i legnickiego. Pojazdy pożarnicze dowożąc wodę ze zbiorników naturalnych, sztucznych i sieci hydrantowych do ugaszenia pożaru dostarczyły ok. 200 m3 wody. Ponadto w pierwszym dniu akcji do gaszenia zaangażowane były również 2 samoloty gaśnicze z Lasów Państwowych dokonując 6 zrzutów wody, a także ciągnik, który oborał cały obwód pożaru.

Dzięki długotrwałym działaniom gaśniczym prowadzonym przez strażaków w trudno dostępnym terenie udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru na duże kompleksy leśne Nadleśnictwa Chocianów i Przemków ograniczając tym samym straty materialne w mieniu skarbu państwa.