Pożar na poligonie KP Bolesławiec

Żródło: KP PSP Bolesławiec

W dniu  12 czerwca 2019 roku na terenie poligonowym Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań, w pobliżu miejscowości Świętoszów, prowadzone były działania gaśnicze przez siły Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych wspomagające siły jednostek Wojskowych Straży Pożarnych.

W tym dniu, na terenie poligonu, odbywały się ćwiczenia wojsk sojuszniczych pt. NOBLE JUMP – 19. Na prośbę Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oprócz zastępów WSP ćwiczenia zabezpieczał pluton PSP (zastępy z KP PSP w Lubinie, Lubaniu i Zgorzelcu).

Po zauważeniu przez obserwatora pożaru, mając na uwadze niekorzystne warunki atmosferyczne, zadysponowano dodatkowo siły (Kompania Gaśnicza „Bolesławiec” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, w skład której wchodzą również zastępy OSP z powiatów zgorzeleckiego, lubańskiego i lwóweckiego, oraz pluton z powiatu legnickiego i  samochody cysterny z Bolesławca, Zgorzelca i Szprotawy. Nadleśnictwo Świętoszów do pomocy w gaszeniu pożaru skierowało 3  samoloty gaśnicze. W działaniach gaśniczych czynnie uczestniczyli również żołnierze, wykorzystując m. in. ciężki sprzęt gąsienicowy z pługami.

Ponieważ ze względu na charakter terenu, istniało zagrożenie występowania w poszyciu leśnym niewybuchów, działania w głównej mierze realizowano z wykorzystaniem samolotów, a pojazdy pożarnicze akcję gaśniczą prowadziły na pasach przeciwpożarowych i drogach pożarowych.

Spaleniu uległo ok. 15 ha poszycia leśnego i częściowo drzewostanu.