Pożar na wysypisku śmieci

8 lipca br. kwadrans po godzinie 11.00 służba dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP Świdnica, odebrała informację o pożarze składowiska śmieci. Po przybyciu na miejsce JOP stwierdzono, że pożarem objęta jest część wysypiska o powierzchni 400 m.kw. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, podali w pierwszej fazie 6 prądów gaśniczych na palące się śmieci.

            Równocześnie kierujący działaniami ratowniczymi polecił przygotowanie zaopatrzenia wodnego poprzez przetaczanie wody ze zbiornika wodnego znajdującego się na terenie zakładu. W drugiej fazie akcji podano trzy prądy gaśnicze piany średniej. Po stłumieniu ognia, przystąpiono do trzeciej fazy akcji z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Przy użyciu spycharki, ładowarki i kompaktora przegrzebano hałdy śmieci równocześnie przelewając je trzema gaśniczymi prądami wody.

            Akcja gaśnicza była trudna z uwagi na uwolnione w wyniku pożaru substancje szkodliwe i konieczność stosowania przez strażaków sprzętu OUO. Była też długotrwała. W działaniach prowadzonych przez ponad 8 godzin uczestniczyło 48 strażaków PSP i OSP i 13 samochodów pożarniczych.

            Niestety, pożary wysypisk śmieci stały się prawdziwą plagą. Tylko w tym roku na terenie województwa dolnośląskiego strażacy gasili 44 pożary na wysypiskach śmieci. Były to akcje zarówno na legalnych jak i tzw. dzikich wysypiskach. W wielu przypadkach pożary te stanowią zagrożenie dla lasów i przyległych obiektów. Stanowią też poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

 

Tekst Lech Lewandowski

Fot. KP PSP Świdnica