Pożar stacji rozprężania gazu LNG w Świętoszowie

W dniu 8 marca ok. godz.2 w nocy służba dyżurna KP PSP w Bolesławcu odebrała zgłoszenie o pożarze stacji gazu LNG. Jako pierwsze na miejsce zdarzenia przybyły siły ratownicze Wojskowej Straży Pożarnej w Świętoszowie. W wyniku dokonanego rozpoznania potwierdzono, że płonie gaz ulatniający się z instalacji parownicy regazyfikacji gazu skroplonego ze zbiornika z zapasem ok 33 ton LNG.

Po przyjeździe kolejnych sił z jednostek PSP i OSP, przy współpracy z policją
i żołnierzami 10 BKPanc. wyznaczono strefę zagrożenia i ewakuowano 49 mieszkańców okolicznych budynków do miejsc wyznaczonych przez wójta gminy Osiecznica. Następnie poprzez prąd wody z ustawionego bezobsługowo działka zasilanego z pojazdu GCBA, przeprowadzono schładzanie instalacji parownicy gazu objętej płomieniami.

Na teren akcji przybyła grupa operacyjna z komendantem powiatowym PSP
w Bolesławcu bryg. Andrzejem Śliwowskim, a także grupa SGRChem z KM PSP
w Legnicy. Po dokonaniu analizy sytuacji i konsultacji z służbami Polskiej Spółki Gazowej, w asekuracji rot gaśniczych, dokonano zamknięcia zaworów gazowych pomiędzy zbiornikiem gazu LNG, a instalacją i parownicami. Odgazowano też uszkodzoną parownicę i instalację gazu znajdującą się pod ciśnieniem ok 0,9 MPa.

Łącznie w działaniach ratowniczych trwających ponad 6 godz. udział wzięło 15 zastępów z 49 ratownikami z powiatów bolesławieckiego, legnickiego, zgorzeleckiego, lubańskiego i lwóweckiego. Skuteczne działania strażaków doprowadziły
do uratowania mienia dużej wartości przy jednoczesnym uniknięciu osób poszkodowanych.