Pożar w Karkonoszach

          20 jednostek strażackich, z czego 11 czeskich i 9 polskich, wzięło udział w gaszeniu pożaru po czeskiej stronie Karkonoszy. 17 listopada br, na wysokości ponad 1300,  w okolicach Łabskiego Szczytu, wybuchł pożar kosodrzewiny. Warunki prowadzenia tej akcji były bardzo trudne ponieważ utrzymywał się silny wiatr, którego podmuchy wzniecały wysoko płomienie. Łuna ognia w zaszczytach gór była widoczna z odległości wielu kilometrów. Ponadto sporym utrudnieniem dla strażaków była bardzo niska, odczuwalna temperatura.

            Akcja gaszenia pożaru, rozpoczęta o 17,30 trwała do późnej nocy i została zakończona już 18 listopada o godzinie 02.09. W trakcie działań, z uwagi na bardzo duże zadymienie, strażacy walczyli z żywiołem w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Działania strażaków, którymi kierowali kolejno asp. Tomasz Trusewicz, komendant jeleniogórskiej KM PSP bryg. Radosław Fijołek oraz dh. Jan Dalidowicz, skupiały się na niedopuszczeniu do objęcia pożarem schroniska Łabska Budka oraz  przemieszczenia ognia, poprzez główny szlak sudecki, na stronę polską.

             Ostatecznie pożar, który objął 8 ha kosodrzewiny, został zlokalizowany i ugaszony. Resztki ognia strażacy dogaszali podręcznym sprzętem gaśniczym, a także przy pomocy tłumic i łopat. Po zakończeniu akcji na miejscu pozostawiono dwa zastępy do dozorowania pogorzeliska. Wspólnie prowadzona  akcja ratowniczo – gaśnicza w Karkonoszach jest kolejnym przykładem polsko czeskiego współdziałania na  terenie obszarów przygranicznych. Tym samym w praktycznym działaniu znajdują uzasadnienie podpisane porozumienia o ratowniczej współpracy polskich i czeskich strażaków.