Pożar w Starej Kamienicy

W nocy 05.05.2017r. o godz. 3.22 do dyżurnego KM PSP w Jeleniej Górze wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku produkcyjnego w Starej Kamienicy.Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili, że ogniem objęta jest jednokondygnacyjna hala zakładu produkującego metalowe elementy systemów wentylacji.

Ogień przeniósł się na dach trzykondygnacyjnego budynku biurowego, który przylegał do hali fabrycznej. Cześć dachu hali fabrycznej uległa zniszczeniu – zapadła się do środka. Zniszczona została także część dachu nad klatką schodową budynku biurowego, co zmusiło strażaków do ewakuacji przez okna za pomocą drabiny wysuwnej.


Teren działań podzielono na dwa odcinki bojowe. W działaniach brało udział 20 zastępów i 72 strażaków. W trakcie działań łącznie podano 12 prądów wody w natarciu i obronie. Zaopatrzenie wodne zorganizowano z sieci hydrantowej, ze sztucznego zbiornika ppoż, który po około 2 godzinach prowadzenia działań został opróżniony. Dlatego do zaopatrzenia w wodę, wykorzystano także naturalny zbiornik i studnię znajdującą się na terenie zakładu. Z budynku ewakuowano mienie, w tym materiały niebezpieczne pożarowo – rozpuszczalniki, gazy palne i utleniające (propan-butan, tlen).
Akcja trwała ponad 11 godzin. Strażacy na miejscu akcji współpracowali z policją, przedstawicielami zarządzania kryzysowego oraz pogotowiem energetycznym. Przyczyna pożaru nie została ustalona.