Pożar wybuchł nad ranem

Dziś, 30 lipca br. o godz. 3.58 służba dyżurna Stanowiska Kierowania KM PSP we Wrocławiu, odebrała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Węgry pow. wrocławski. O godz. 4.07 na miejsce zdarzenia dojechały pierwsze strażackie zastępy. Łącznie w akcji ratowniczo – gaśniczy udział wzięło 19 strażaków i 8 samochodów.

            Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że pali się poddasze budynku.  Dym wydobywał się spod dachu pokrytego falistą blachą. W budynku panowało silne zadymienie. Jeszcze przed przybyciem strażaków mieszkańcy, pięć osób w tym dwoje dzieci, samodzielnie ewakuowali się na zewnątrz. Ustalono, że nikt z domowników nie był zarażony koronawirusem.

            W toku prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych, podano prąd wody w natarciu na elementy poddasza oraz drewnianą konstrukcję więźby dachowej. Ponadto, w celu oddymienia obiektu, konieczne było wykonanie otworu w połaci dachu. Ponieważ w trakcie sprawdzania obiektu stwierdzono zarzewia ognia w konstrukcji dachu, podano z drabiny mechanicznej kolejny prąd wody, w celu ich dogaszenia. Następnie kamerą termowizyjną sprawdzono konstrukcję dachu. 

W końcowej fazie działań detektorem wielogazowym sprawdzono pomieszczenia w celu wykluczenia obecności niebezpiecznych gazów pożarowych. Akcja ratowniczo – gaśnicza została zakończona o godz. 6.30.

Tekst Lech Lewandowski

Zdjęcia: st. kpt. Michał Poterek