Pracowita majówka zgorzeleckich strażaków

Zgorzeleccy straży aktywnie włączyli się w majowe obchody, które w tym roku są wyjątkowo bogate. Już 2 maja funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu uczestniczyli w zorganizowanym przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka pikniku „100 lat w służbie Niepodległej”. Piknik został zorganizowany przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu.

W ramach tych uroczystości strażacy zorganizowali pokaz mobilnego „Ognika”, który cieszył się dużym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych. Podczas pokazów zaprezentowano spalone pomieszczenie, prowadzono pokazy udzielania kwalifikowanej  pomocy. Strażacy KP PSP Zgorzelec omawiali również prawidłowe zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, w tym sposoby ewakuacji. Przede wszystkim jednak starali się zapewnić dobrą zabawę dzieciom i to im się w pełni udało.

Natomiast 4 maja br. roku w Zgorzelcu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka oraz  XX–lecia Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu.  Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 uroczystą mszą świętą, którą w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin odprawili w Kościele św. Jadwigi, kapelan powiatowy strażaków ksiądz Maciej Wesołowski oraz dziekan ks. Jan Kułyna.  Po mszy  strażacy oraz zaproszeni goście w asyście orkiestry dętej KWB Turów, pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowych PSP i OSP,  przemaszerowali ulicami Zgorzelca do Halę PGE Turów Arena.

Na zaproszenie komendanta powiatowego PSP w Zgorzelcu st.kpt. Artura Czułajewskiego oraz prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druha Jana Kolbucha, uroczystość uświetnili swoją obecnością: zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Marek Kamiński, starosta zgorzelecki  Artur Bieliński, członek Prezydium ZG  ZOSP RP w Warszawie, dh Waldemar Wojtaś. Obecni byli  przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu, służb mundurowych, strażacy zawodowi, ochotnicy i emeryci pożarnictwa.

W trakcie uroczystości przekazano do KP PSP w Zgorzelcu lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy z systemem gaśniczym Cobra.