Pracowity koniec roku 2019 bolesławieckich strażaków

Wigilia Bożego Narodzenia w 2019 r. nie była spokojna dla mieszkańców powiatu bolesławieckiego. Stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP dysponowało w tym dniu jednostki ochrony przeciwpożarowej do sześciu zdarzeń, w tym do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Parowa, gm. Osiecznica. Po godz. 22 otrzymano zgłoszenie o pożarze, a  w chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów, pożarem było objęte już poddasze połowy budynku. Na szczęście mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek. Skuteczne działania gaśnicze pozwoliły na opanowanie pożaru i niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognia na drugą część budynku. W działaniach brały udział dwa zastępy z OSP Parowa, OSP Przejęsław, trzy zastępy z JRG w Bolesławcu oraz w ramach grupy operacyjnej mł. bryg. Piotr Pilarczyk zastępca komendanta powiatowego. W pierwszy dzień świąt, W celu zabezpieczenia obiektu przed warunkami pogodowymi, strażacy ochotnicy z Parowej wspomogli poszkodowanych, wykonując przy użyciu plandeki zabezpieczenie dachu.

Następnie w pierwszy dzień świąt odnotowano tylko jedną interwencję, a w dniu 26 grudnia br. podejmowano działania przy dwóch pożarach i czterech innych zdarzeniach.

Jeszcze bardziej pracowity okazał się piątek 27.12 br., podczas którego interweniowano trzy razy. Niestety w jednym przypadku działania były długotrwałe, a pożar spowodował duże straty materialne. Po godzinie 9 otrzymano informację pożarze w budynku inwentarskim w miejscowości Krzyżowa. Mając wiarygodne zgłoszenie, informujące o rozwiniętym pożarze w dużym obiekcie, dyżurny stanowiska kierowania zadysponował siły kompanii gaśniczej, w tym również ciężki samochód ratowniczo gaśniczy z JRG Chojnów. Rozpoznanie strażaków potwierdziło zgłoszenie, że działania będą długotrwałe i potrzebne były dodatkowe siły i środki, w tym samochód cysterna i samochód gaśniczy z systemem Cobra z JRG w Legnicy. Ponieważ budynek o powierzchni ponad 1200 m2 posiadał palną konstrukcję dachu oraz dużą ilość materiałów palnych akcja gaśnicza trwała ponad 20 godzin i zakończyła się po godz. 6 w dniu 28.12 r. Niestety w wyniku zdarzenia przypuszczalnie w wyniku zatrucia dymem pożarowym wewnątrz obiektu padło ok 6 000 indyków. Działania strażaków zapobiegły całkowitemu zniszczeniu obiektu oraz przerzucenia ognia na sąsiedni obiekt inwentarski o podobnych wymiarach. Na miejsce akcji przybył również komendant powiatowy, bryg. Andrzej Śliwowski, który m.in. udzielał informacji środkom masowego przekazu zainteresowanych działaniami bolesławieckich strażaków.

Podczas kolejnych dni ostatniego weekendu grudnia, w powiecie odnotowano jeszcze 3 zdarzenia. Niestety m.in. ze względu na trwający sezon grzewczy, najczęściej podejmowane działania gaśnicze związane były z pożarami przewodów kominowych.

Mając na uwadze powyższe w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo strażacy apelują i przypominają o obowiązkach właścicieli i zarządców obiektów dot. czyszczenia i przeglądów przewodów kominowych, a także obowiązkowych przeglądach instalacji gazowych i elektrycznych. Ważne jest również aby zwrócić uwagę by „huczne” obchodzenie Nowego Roku przy wykorzystaniu sztucznych ogni, petard, rac itp. nie stało się przyczyną kolejnych pożarów lub innych miejscowych zagrożeń.