Prezydenckie odznaczenie dla strażaka

Żródło: KM PSP Legnica

21 listopada br. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń za dzielność, ofiarność i odwagę, a wśród odznaczonych był m.in. strażak KM PSP w Legnicy st. ogn. Andrzej Ząbek – starszy operator sprzętu specjalnego w Jednostce Ratowniczo –Gaśniczej nr 2.

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył st. ogn. Andrzeja Ząbka „Medalem za Ofiarność i Odwagę”, za udział w akcji ratowania matki i dziecka topiących się w morzu, kiedy dnia 29 czerwca 2017 roku tuż przed zdarzeniem oboje spacerowali brzegiem a fala porwała oboje w głąb morza.

Tego dnia strażak przebywał na urlopie wypoczynkowym w miejscowości Niechorze.  W pewnej chwili zobaczył biegnącą kobietę nawołującą ratownika. Gdy st. ogn. Andrzej Ząbek zorientował się, że w morzu topi się kobieta, nie zważając na własne bezpieczeństwo natychmiast wskoczył do wody. Wspólnie z będącymi tam osobami ewakuował kobietę na brzeg i podjął realizację procedury rozpoznania stanu zdrowia poszkodowanej. Kobieta była przytomna, a w trakcie rozmowy strażak dowiedział się, że w wodzie znajduje się jej  11 – letni syn. Udał się więc na poszukiwanie chłopca.

Po około dziesięciu minutach chłopiec został wydobyty na brzeg, a st. ogn. Andrzej Ząbek, po sprawdzeniu funkcji życiowych poszkodowanego, przystąpił do jego reanimacji. Pomagał mu w tym mężczyzna, który znajdował się w pobliżu. Obydwaj prowadzili akcję resuscytacyjną aż do chwili, kiedy na miejsce przybył zespół ratownictwa medycznego. Chłopiec został przekazany ratownikom medycznym.

Strażak wykazał się wyjątkową ofiarnością, odwagą i zaangażowaniem w bezpośrednich działaniach ratowniczych, za co dnia 23 listopada 2018 r. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy bryg. Zdzisław Sokół w obecności Zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy mł. bryg. Wojciecha Huka oraz Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 st. kpt. Roberta Jorgasa i kolegów ze zmiany służbowej złożył gratulacje oraz podziękowania.