Prezydenckie odznaczenie dla strażaka

21 listopada br. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń grupie osób, które wyróżniły się w ratowaniu życia i mienia. Wśród odznaczonych był m.in. strażak KM PSP Legnica st. ogn. Andrzej Ząbek, który brał udział w akcji ratowania matki i dziecka topiących się w morzu. Za  postawę nacechowaną odwagą i ofiarnością prezydent RP Andrzej Duda odznaczył st. ogn. Andrzeja Ząbka „Medalem za Ofiarność i Odwagę”.

            Do zdarzenia doszło na plaży w Niechorzu, gdzie Andrzej wraz z rodziną spędzał urlop. W pewnej chwili zobaczył biegnącą kobietę nawołującą ratownika. Okazało się, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc, ponieważ w morzu topi się kobieta. Nie zastanawiając się, Andrzej pobiegł w stronę morza, gdzie była już grupka osób. Wskoczył do wody i pomógł wydobyć na brzeg kobietę. Natychmiast przystąpił do akcji ratunkowej, która zakończyła się powodzeniem. Kobieta odzyskała bowiem przytomność i na pytanie Andrzeja, poinformowała, że kąpała się wraz ze swoim 11- letnim synem.

            Strażak ponownie wskoczył do morza, tym razem w poszukiwaniu dziecka. Wraz z nim poszukiwania prowadzili inni plażowicze. Po około dziesięciu minutach chłopiec został wydobyty na brzeg, a Andrzej, po sprawdzeniu funkcji życiowych poszkodowanego, przystąpił do jego reanimacji. Pomagał mu w tym mężczyzna, który znajdował się w pobliżu. Obydwaj prowadzili akcję resuscytacyjną aż do chwili kiedy na miejsce przybył zespół ratownictwa medycznego. Chłopiec został przekazany ratownikom medycznym. Po chwili na plaży wylądował śmigłowiec LPR, którym zabrano chłopca do szpitala.

            Jak przyznaje st. ogn. Andrzej  Ząbek po raz pierwszy zdarzyło mu się udzielać tego rodzaju pomocy podczas urlopu wypoczynkowego. Natomiast podczas dotychczasowej 21 letniej służby w legnickiej  JRG 2, w ramach prowadzonych działań ratowniczych wielokrotnie wraz z kolegami ratował zagrożone życie ludzi. Ta akcja ratownicza przeprowadzona na plaży podczas urlopowego wypoczynku potwierdza dobitnie, że strażakiem i ratownikiem jest się zawsze, także na urlopie i bez munduru.

            W trakcie uroczystości zarówno prezydent RP, Andrzej Duda, jak i szef MSWiA Joachim Brudziński wskazywali na  odwagę  wyróżnionych, którzy nieśli pomoc innym narażając przy tym swoje bezpieczeństwo. Prezydent stwerdził, że to dla niego zaszczyt móc wręczyć odznaczenia za dzielność, ofiarność i odwagę  w roku stulecia odzyskania niepodległości.