Przygotowania do ratowniczej zimy

15.12.2017 Komenda Miejska PSP we Wrocławiu zorganizowała ćwiczenia doskonalące umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zimowych. Odbyły się one na Górze Ślęża i w jej okolicach. Celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości poruszania się samochodów pożarniczych w trudnym terenie.

Wśród wielu realizowanych zadań m.in. prowadzono ewakuację poszkodowanego z wykorzystaniem pojazdów terenowych typu quad, sprawdzano łączność radiową i doskonalono umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym. W trakcie szkolenia strażacy ratownicy udzielali poszkodowanym  kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym z uwzględnieniem specyficznych uwarunkowań, (np. w przypadku hipotermii) . Ponadto przećwiczono organizowanie doraźnych punktów pomocy dla osób ewakuowanych (namioty z nagrzewnicami) oraz rozpoznano, w uzgodnieniu z władzami samorządowymi możliwość dostarczenia żywności i zakwaterowania tymczasowego.

O końcowym wysoko ocenionym efekcie tych ćwiczeń przesądziło zarówno dobre ich przygotowanie, jak i zaangażowanie strażaków PSP i OSP.  Dla przykładu epizod z poszkodowanym, który doznał urazu nogi,przygotowano   przy dolnej stacji dawnego wyciągu narciarskiego na górze Radunia. ZRM nie mógł do niego dotrzeć, ponieważ leśna droga jest tu nieprzejezdna ze względu na głęboką pokrywę śnieżną i połamane drzewa. Przejazd musieli więc udrażniać strażacy PSP i OSP. Na miejsce zostały zadysponowane quady, którymi poszkodowany został przetransportowany do ambulansu.

Podobnie realistyczny był scenariusz kolejnego ćwiczenia. W tym przypadku, ze względu na obfite opady śniegu, grupa turystów została uwieziona w schronisku na szczycie Góry Ślęża. Ponieważ ich sytuacja przez dłuższy czas nie zmieniała się na korzyść, uwiezieni turyści postanowili wezwać  pomoc. W odpowiedzi strażackie zastępy wyruszyły na ratunek szlakiem prowadzącym przez Przełęcz Tąpadła.

Pojawia się jednak zdarzenie, które dodatkowo komplikuje sytuację.  Oto jeden z turystów zdecydował się szukać pomocy na własną rękę. Wyruszył samotnie i niestety, zaczął opadać z sił. Jego organizm uległ silnemu wychłodzeniu, i ostatecznie poszkodowany zdecydował się  wezwać pomoc dzwoniąc na numer 112. Dyspozytor numeru alarmowego musiał więc namierzyć mężczyzną w terenie i przekazać  koordynaty GPS ratownikom, którzy pieszo wyruszyli na poszukiwania pozkodowanego.

W trakcie ćwiczeń przeprowadzono także zajęcia na Zalewie Sulistrowickim . W tej fazie szkolenia strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodnego z JRG 1 we Wrocławiu, prezentowali zasady działania sprzętu służącego do prowadzenia działań ratowniczych w wodzie i na lodzie. Biorący udział w tym szkoleniu, strażacy OSP mieli możliwość przetestowania specjalnych ubrań do działań w wodzie oraz uczyli się holować poszkodowanego. Prezentowane były również metody postępowania z wykorzystaniem platformy ratowniczej do działań na lodzie.

W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy z JRG 1, JRG 5 oraz JRG 6 KM PSP Wrocław, GRS OSP Starówka, OSP JRS Wrocław, a także okoliczne OSP m.in. OSP Księginice Małe, OSP Sobótka, OSP Sobótka Zachodnia, OSP Mietków i OSP Kobierzyce.

Opr.(L.L)

Zdjęcia: Konrad Pluciński