Ratownictwo w dwóch odsłonach

18.bm.  przeprowadzone zostały ćwiczenia ratownicze „Przełom Bardzki 2019”, zorganizowane przez komendanta powiatowego kłodzkiej KP PSP. Wprawdzie wspólnym tematem tego całodniowego przedsięwzięcia była organizacja akcji ratowniczej, ale w pojęciu tym mieszczą się różnorodne działania ratownicze. Tak też było i tym razem ponieważ jednego dnia, w ramach jednych ćwiczeń, przeprowadzono dwie odrębne akcje ratownicze.

Pierwsza z nich związana była ze zdarzeniem drogowym w miejscowości Podtynie, w wyniku którego doszło do zderzenia dwóch samochodów. Jeden z nich ,wraz z podróżującymi nim osobami wpadł do rzeki. Silny nurt górskiej rzeki porwał osoby znajdujące się wewnątrz samochodu.

W tym epizodzie w pierwszej fazie działań ratowniczych udział wzięli strażacy JRG PSP Kłodzko i OSP Jaszkowa Dolina. Wkrótce jednak kierujący akcją wezwał posiłki i do działań włączyli się także  strażacy JRG PSP Ząbkowice Śl. oraz jednostki OSP Krosnowice i OSP Wojciechowice z powiatu ząbkowickiego. W działaniach ratowniczych udział wzięli także ratownicy GOPR i WOPR. W ramach prowadzonej akcji ewakuowano osoby znajdujące się we wraku samochodu, utworzono także punkt pomocy medycznej i prowadzono przeszukiwanie brzegów rzeki. Zwodowano również ponton i patrolowano rzekę w dół od miejsca zdarzenia.

Natomiast w godzinach popołudniowych rozpoczęto kolejne ćwiczenia, tym razem na kolei linowej. Zgodnie ze scenariuszem zainscenizowano awarię, która spowodowała, że kolejka stanęła. Ponieważ nie powiodły się próby uruchomienia napędu awaryjnego, konieczne stało się przeprowadzenie ewakuacji technikami linowymi ok.60 osób uwiezionych na krzesełkach. Do tych działań zadysponowano strażaków JRG Kłodzko, JRG Nowa Ruda, JRG Bystrzyca Kłodzka, a ponadto OSP Duszniki Zdrój, OSP Lewin Kłodzki i OSP Polanica Zdrój. W działaniach ratowniczych udział wzięli także strażacy czescy z HZS Nachod i ratownicy GOPR.

Nadrzędnym celem kłodzkich ćwiczeń było sprawdzenie „Powiatowego Planu Ratowniczego”, ale także doskonalenie umiejętności dowodzenia i zasad współdziałania PSP z innymi podmiotami ratowniczymi. Przy okazji wykonywania zadań ratowniczych sprawdzano obowiązujące procedury i wypracowywano praktyczne metody postępowania podczas zdarzeń na obszarach wodnych. Ale nie tylko ponieważ praktycznej weryfikacji poddano także procedury obowiązujące podczas  ewakuacji osób z unieruchomionej kolei linowej. Także w tym przypadku doskonalono współdziałanie różnych służb i starano się wypracować jak najlepsze praktyczne metody postępowania.

Tekst: Lech Lewandowski

Zdjęcia: Paulina Schulz (dkl.doba.pl)