Ratowniczy sprawdzian na S3

5 października  br. na będącej w budowie drodze S3 w rejonie węzła „Jawor Południe” przeprowadzone zostały ćwiczenia ratownicze. Zgodnie z przygotowanym scenariuszem prowadzona akcja ratownicza, obejmowała działania związane z karambolem na drodze dwujezdniowej. W wypadku uczestniczyły autobus, samochód ciężarowy (autocysterna) oraz samochody osobowe.

            Ćwiczące zastępy ratownicze wykonywały szereg zadań jak m.in. wykonanie dostępu do poszkodowanych, ewakuacja poszkodowanych i udzielanie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczono  gaszenie pożaru samochodów, przemieszczanie pojazdów blokujących dojazd służb ratowniczych, działania z zakresu ratownictwa chemiczno – ekologicznego, zabezpieczenie lądowania i startu śmigłowca LPR, a także wykonywanie innych zadań związanych z akcją ratowniczą.

            Celem tego kolejnego już w tym roku ćwiczenia na nowo budowanej drodze S3 było m.in. sprawdzenie wojewódzkiego planu ratowniczego oraz sprawdzenie gotowości  sił i środków KSRG do realizacji tego typu działań ratowniczych. W trakcie prowadzonej akcji doskonalono techniki ratownicze i system dowodzenia, a także zasady współdziałania PSP z zarządcą drogi i innymi podmiotami.